piątek, 24 marzec, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Holandia przekaże Ukrainie baterię Patriot
Fot. twitter.com/tendar
Fot. twitter.com/tendar

Holandia przekaże Ukrainie baterię Patriot

Share Button

Premier Holandii Mark Rutte zaprowiedział przekazanie uzbrojenia podczas spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem.

Będzie to trzecia bateria Patriot, jaka trafi na Ukrainę. Wcześniej takie dostawy zadeklarowały także USA i Niemcy – po jednej baterii Patriot. Ponadto, premier Holandii zadeklarował wsparcie finansowe dla Ukrainy o sumie dodatkowych 2,5mld euro.

Z kolei jak stwierdził minister obrony Ukrainy, Oleksij Reznikow, Stany Zjednoczone zadeklarowały wyszkolenie obsługi pierwszej baterii Patriot w ciągu 10 tygodni. Pierwsza grupa ukraińskich wojskowych, licząca ok. 100 żołnierzy, rozpoczęła już szkolenie w USA.

„Tocząca się wojna jest możliwa dzięki wsparciu naszych partnerów, ale także dzięki duchowi i woli samej Ukrainy. Zawsze trzeba umieć powiedzieć „dziękuję” (…) wcześniej nawet nie marzyliśmy o tym, co zostanie na przekazane” – powiedział Oleksij Reznikow.

Kwestia dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy była także przedmiotem rozmów szefa sztabu generalnego SZ Ukrainy, generała Walerija Załużnego z szefem Kolegium Połączonych Sztabów SZ USA, gen. Markiem Milley’em. Spotkanie odbyło się na terytorium Polski.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Prezydent USA w Kijowie: wojna Putina zmierza do porażki

20 lutego 2023 prezydent USA Joe Biden pojawił się z niezapowiedzianą wizytą w stolicy Ukrainy. …