środa, 10 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rosjanie opuścili Wyspę Węży
Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Rosjanie opuścili Wyspę Węży

Share Button

W czwartek, 30 czerwca 2022r. w godzinach porannych siły rosyjskie wycofały się z Wyspę Węży, zajętej na początku aktualnej fazy wojny z Ukrainą, 25 lutego 2022 roku.

Zgodnie z komunikatem ukraińskiego Dowództa Operacyjnego Południe, Rosjanie zdecydowali o wycofaniu swoich sił po serii ukraińskich uderzeń lotniczych i artyleryjskich. W ciągu ostatniej nocy strona ukraińska zniszczyła znajdujące się na wyspie systemy przeciwlotnicze i inny sprzęt.

Jak wynika z oświadczeń ukraińskiej armii, istotną rolę w działaniach przeciwko Wyspie Węży odegrała armatohaubica „Bogdana” o kalibrze 155mm, która ostrzeliwała rosyjskie instalacje z terenu „kontynentalnej” Ukrainy. Łącznie, na rosyjskie siły pozostające na wyspie przeprowadzono co najmniej kilkanaście uderzeń; kilka dni temu w pobliżu Wyspy Węży został zatopiony pociskami „Harpoon” rosyjski okręt, którym próbowano dostarczyć tam sprzęt, w tym system przeciwlotniczy Tor.

Fakt wycofania się z wyspy potwierdziła strona rosyjska, nazywając to działania „gestem dobrej woli”, w związku z kwestią zapewnienia konieczności eksportu ukraińskiego zboża.

Z kolei w Madrycie na zakończenie szczytu NATO, prezydent USA Joe Biden zapowiedział przekazanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, w tym m.in. kolejnych zestawów HIMARS i systemów przeciwlotniczych (jak wynika z dotychczasowych informacji, chodzi o system NASAMS).

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Brytyjski wywiad: Rosja nie jest w stanie prowadzić działań na kilku odcinkach jednocześnie

Według raportu brytyjskich służb wywiadowczych, rosyjskie dowództwo wojskowe stoi przed dylematem co do priorytetów działań …