środa, 10 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Wymiana jeńców: 144 żołnierzy wróciło na Ukrainę
Fot. gur.mil.ua
Fot. gur.mil.ua

Wymiana jeńców: 144 żołnierzy wróciło na Ukrainę

Share Button

W ramach wymiany jeńców wojennych uwolniono z rosyjskiej niewoli 144 wojskowych, w tym 95 obrońców zakładów „Azowstal” w Mariupolu.

To największa od 24 lutego 2022r., tj. od początku tej fazy konfliktu, wymiana jeńców wojennych. Wśród zwolnionych znalazło się 43 żołnierzy pułku Azow. Łącznie na Ukrainę powróciło 59 żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy, 30 Sił Morskich Ukrainy, 28 Sił Zbrojnych Ukraiy, 9 – Sił Obrony Terytorialnej i 1 funkcjonariusz Policji Narodowej.

Większość z uwolnionych jeńców została ranna w czasie walk, obecnie jest im udzielana niezbędna pomoc medyczna i psychologiczna.

Wymianę jeńców zapowiedział 22 czerwca br. szef Głównego Zarządu Wywiady Ministerstwa Obrony Ukrainy, generał Kiryło Budanow. Większość ukraińskich jeńców – blisko 2500 – jest przetrzymywanych w obozie w Oleniwce w obwodzie donieckim, na terenach pozostających pod rosyjską okupacją.

Środa, 29 czerwca, to 126 dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najcięższe walki trwają w Lisiczańsku, na pograniczu obwodów donieckiego i ługańskiego. Trwają również rosyjskie ostrzały rakietowe, ofiarami których często są cywile – w tym m.in. w Mikołajowie, Kremenczuku i na Donbasie.

W ostatnich dniach na Ukrainę dotarły kolejne dostawy broni z krajów zachodnich, w tym m.in. wyrzutnie pocisków rakietowych HIMARS. Łącznie SZ Ukrainy mają otrzymać 8 zestawów HIMARS i 9 MLRS M270). W najbliższych czasie Ukraina ma otrzymać również nowoczesne systemy przeciwlotnicze NASAMS – obecnie trwa szkolenie ukraińskiego personelu w zakresie obsługi tych zestawów.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Brytyjski wywiad: Rosja nie jest w stanie prowadzić działań na kilku odcinkach jednocześnie

Według raportu brytyjskich służb wywiadowczych, rosyjskie dowództwo wojskowe stoi przed dylematem co do priorytetów działań …