środa, 10 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Siły ukraińskie wycofały się z Lisiczańska
Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Siły ukraińskie wycofały się z Lisiczańska

Share Button

Ukraińska armia po ciężkich walkach opuściła miasto Lisiczańsk w obwodzie ługańskim wobec groźby okrążenia.

Według komunikatu ukraińskiego Sztabu Generalnego, wyjście z miasta było koniecznością wobec przewagi sił rosyjskich w artylerii, lotnictwie i systemach rakietowych, amunicji i liczbie żołnierzy. Nowa linia obrony znajduje się na zachód i północ od miejscowości Słowiańsk i Siwersk oraz Bachmut.

Siły rosyjskie sforsowały również rzekę Siwierski Doniec, której nie udało im się pokonać dwa miesiące temu i gdzie w pobliżu m. Biłohoriwka poniosły bardzo ciężkie straty od ognia ukraińskiej artylerii.

W nocy z soboty na niedzielę siły ukraińskie ostrzelały pociskami rakietowymi (najprawdopodobniej z zestawów HIMARS) jedną z rosyjskich baz wojskowych w pobliżu Melitopola. W okolicy miasta wysadzono także most używany do realizacji dostaw wojskowych, o czym poinformowały Siły Specjalnych Operacji Ukrainy.

Kolejne dostawy broni dla Ukrainy zapowiedziała Słowacja. Dostawy te mają obejmować m.in. kolejne czołgi produkcji poradzieckiej oraz samoloty MiG-29.

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinformua, mil.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Brytyjski wywiad: Rosja nie jest w stanie prowadzić działań na kilku odcinkach jednocześnie

Według raportu brytyjskich służb wywiadowczych, rosyjskie dowództwo wojskowe stoi przed dylematem co do priorytetów działań …