piątek, 12 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjski atak na Ukrainę – dzień trzydziesty dziewiąty, stan na godzinę 12.00
Teren elektrowni atomowej w Czarnobylu pod kontrolą SZ Ukraiy /fot. mil.in.ua
Teren elektrowni atomowej w Czarnobylu pod kontrolą SZ Ukraiy /fot. mil.in.ua

Rosyjski atak na Ukrainę – dzień trzydziesty dziewiąty, stan na godzinę 12.00

Share Button

Zdaniem doradcy prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliaka, Rosja będzie próbować umocnić swoje pozycje na południu i wschodzie Ukrainy, tak, aby móc dyktować tą drogą warunki porozumienia pokojowego.

W piątek i sobotę jednostki rosyjskie wycofały się z całego obwodu kijowskiego i części obwodu czernihowskiego. W niedzielę rano jednostki ukraińskie dotarły do granicy z Białorusią i przejęły kontrolę m.in. nad miastem Prypeć i terenem nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Tylko w piątek rosyjskie straty miały wynieść ponad 100 pojazdów opancerzonych i innych (wg źródeł OSINT, bazujących tylko na opublikowanych materiałach filmowych i zdjęciach). Wycofujące się jednostki rosyjskie są atakowane przez ukraińskie oddziały, w tym przez artylerię i lotnictwo. W Buczy koło Kijowa oraz w innych miejscach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji są znajdowane liczne dowody zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjską armię.

Najpoważniejsze starcia toczą się obecnie wokół Izjumu. Miasto zostało zajęte w piątek przez siły rosyjskie, które próbują przebić się na południe w kierunku Słowiańska.

Nadal trwa oblężenie Mariupola z którego w miarę możliwości prowadzona jest ewakuacja osób cywilnych korytarzami humanitarnymi. W mieście pozostało ok. 80 tys. mieszkańców. W obwodzie donieckim i ługańskim trwają walki wzdłuż linii rozgraniczenia, a także ostrzały miejscowości i cywilnych obiektów: głównie w Siewierodoniecku, Lisiczańsku, Popasnej, Awdijewce. W m. Rubiżne trwają walki.

W niedzielę nad ranem siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Odessę. Część pocisków została zestrzelona przez jednostki obrony przeciwlotniczej, pozostałe spowodowały straty i pożary w kilku punktach miasta.

Według służb wywiadowczych państw zachodnich Rosją dąży do uzyskania „jakiegokolwiek” sukcesu do 9 maja, gdy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa.

Stany Zjednoczone zadeklarowały, że będą pomagać stronie ukraińskiej w działaniach na rzecz pozyskania czołgów i innego sprzętu ciężkiego, jaki miałby trafić do Sił Zbrojnych Ukrainy. Strona amerykańska nie sprecyzowała jakie kraje miałyby być dostawcami tego sprzętu.

Liczba zabitych po stronie rosyjskiej przekroczyła 18000, a straty w sprzęcie to ponad 600 czołgów, ponad 1800 pojazdów opancerzonych, ponad 400 systemów artyleryjskich różnych typów, 143 samoloty i 134 śmigłowce.

Na podstawie: mil.in.ua, defence-ua.com

Dariusz Materniak

 

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …