czwartek, 22 luty, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Obwód ługański: Rosja szykuje się do ofensywy
Fot. twitter.com/DefenceU
Fot. twitter.com/DefenceU

Obwód ługański: Rosja szykuje się do ofensywy

Share Button

Według szefa ługańskiej administracji wojskowej Serhija Hadaja, rosyjskie wojska kontynuują wzmacnianie swoich jednostek w obwodzie i w ciągu 3-4 dni mogą podjąć działania ofensywne.

„Obserwujemy ciągłe ściąganie nowych sił, techniki i ludzi, myślę, że planują zakończyć zwożenie rezerw w ciągu 3-4 dni i będą próbowali podjąć ofensywę” – powiedział szef administracji obwodowej. Dodał, że siły ukraińskie są gotowe do działania i odparcia ataków.

Aktualnie, pomimo trwających ostrzałów, trwa ewakuacja cywilnych mieszkańców z miast na terenie obwodu ługańskiego: w Lisiczańsku pozostało jeszcze ok. 30 tys. mieszkańców, w Siewierodoniecku nieco mniej. Ostrzeliwane są także inne miejscowości, w tym Popasna. Trwają walki w m. Rubiżne, którego 60% pozostaje w rękach sił rosyjskich.

Z kolei wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk wezwała mieszkańców obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego do ewakuacji póki jest to możliwe. „To trzeba robić teraz, bo potem ludzie pozostaną pod ogniem i groźbą śmierci. Bo praktycznie nie ma możliwości zaprzestania ostrzałów” – powiedziała Wereszczuk.

Nadal trwa oblężenie Mariupola

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com Sztab Generalny WP

Ukraińscy żołnierze ćwiczą na polskich poligonach

W Polsce od 2022 roku funkcjonuje misja szkoleniowa dla Ukrainy Realizowane ćwiczenia obserwował pierwszy zastępca …