poniedziałek, 4 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjski atak na Ukrainę – dzień trzydziesty czwarty, stan na godzinę 22.00
Fot. pravda.com.ua
Fot. pravda.com.ua

Rosyjski atak na Ukrainę – dzień trzydziesty czwarty, stan na godzinę 22.00

Share Button

Podczas negocjacji w Turcji, delegacja rosyjska zadeklarowała „kardynalne zmniejszenie” intensywności operacji wojskowych na kierunkach Kijowa i Czernihowa. Według rosyjskiej delegacji, rozmowy w Stambule były „konstruktywne”.

Zaobserwowane zostały ruchy niektórych jednostek wojskowych FR w kierunku Homla i Reczycy na Białorusi. Działania te są podyktowane najprawdopodobniej dużymi stratami jednostek rosyjskich w tym obszarze, ale przede wszystkim dążeniem do zwiększenia presji na siły ukraińskie w rejonie Donbasu. Tym należy tłumaczyć czasowe zmniejszenie intensywności starć w północnej części Ukrainy.

Według delegacji ukraińskiej, w Turcji była mowa także o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy. Kijów domaga się, by były one ratyfikowane przez poszczególne państwa i zawierały obowiązek pomocy wojskowej w przypadku agresji. Gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy miałyby kraje będące stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemcy, Turcja, Kanady, Włochy, Polska, Izrael. Ponadto, kwestia Donbasu powinna zostać rozwiązana podczas osobistego spotkania prezydentów Rosji i Ukrainy.

Trwa oblężenie Mariupola. Jak na razie nie udało się uzgodnić żadnych szczegółów ewentualnej ewakuacji z miasta. Rosjanie wywieźli siłą z miasta personel i pacjentów jednego ze szpitali położniczych. Ostrzeliwane były po raz kolejny Czernihów, (na zdj.), Charków, Mikołajów – w tym ostatnim mieście pociski trafiły w siedzibę administracji obwodowej (co najmniej 12 osób zginęło w wyniku ataku). Atakowane było także lotnisko w Starokonstantynowie, gdzie doszło do pożaru składu paliw.

Rosyjskie straty w ludziach wynoszą aktualnie ok. 17 tys. osób.

Na podstawie: mil.in.ua, defence-ua.com

Dariusz Materniak

 

Share Button

Czytaj również

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą

Sekretarz stanu USA zapowiedział także dalsze wsparcie dla Kijowa „Ukraińcy bronią się z niesamowitą odwagą, …