piątek, 25 Czerwiec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Kuczma: Ukraina nie ma poważnych zastrzeżeń co do „formuły Steimeiera”
Fot. twitter.com/mfa_ua
Fot. twitter.com/mfa_ua

Kuczma: Ukraina nie ma poważnych zastrzeżeń co do „formuły Steimeiera”

Share Button

Według przedstawiciela Ukrainy w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w Mińsku, strona ukraińska nie jest przeciw realizacji wyborów na terenach pozostających poza kontrolą władz w Kijowie na Donbasie, jednak jego wdrożenie może być realizowane po spełnieniu szeregu warunków zawartych w porozumieniu mińskim.

Według Leonida Kuczmy, przeprowadzenie wyborów lokalnych na Donbasie będzie możliwe po pełnym wstrzymaniu ognia, wprowadzeniu efektywnego monitoringu misji OBWE na całym terytorium Ukrainy, wycofaniu grup zbrojnych i sprzętu wojskowego, przeprowadzeniu pełnego wycofania wojsk na linii rozgraniczenia oraz umożliwieniu pracy Centralnej Komisji Wyborczej oraz ukraińskich partii politycznych i zagranicznych obserwatorów na Donbasie, jak również po przywróceniu kontroli nad odcinkiem granicy ukraińsko-rosyjskiej pozostającym poza kontrolą władz w Kijowie.

Z kolei według ministra spraw zagranicznych Ukrainy Wadyma Prystajko, założenia tzw. „formuły Steinmeiera” uzgodniono 2 września br. na spotkaniu doradców prezydentów formatu normandzkiego. Sprawa ma być przedmiotem rozmów także podczas spotkania prezydentów, które ma odbyć się jeszcze we wrześniu br.

Na podstawie: pravda.com.ua, liga.net

Share Button

Czytaj również

Fot. pl.wikipedia.org

Polski Sejm przyjął uchwałę ws. Nord Stream 2

15 czerwca 2021 roku izba niższa polskiego parlamentu przyjęła uchwałę wzywającą rządy krajów UE i …