niedziela, 25 wrzesień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Szef MSW: paszporty bez Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt
Маріуш Блащак. Фото: facebook.com/PoselMariuszBlaszczak/
Маріуш Блащак. Фото: facebook.com/PoselMariuszBlaszczak/

Szef MSW: paszporty bez Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt

Share Button

Szef polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Mariusz Błaszczak poinformował, że w nowym polskim paszporcie wydanym z okazji 100 lecia polskiej niepodległości nie znajdą się wizerunki Wilna i Lwowa.

„28 lipca rozpoczęliśmy konsultacje w sprawie nowego paszportu, które będzie wydany w przyszłym roku. Stronę zaprojektujpaszport.gov.pl odwiedziło ponad 763 tysiące osób” – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.

Zamiast wizerunku Ostrej Bramy na stronach paszportu pojawi się wizerunek Marii Piłsudskiej, matki Józefa Piłsudskiego, a zamiast wizerunku Cmentarza Orląt – wizerunek Antosia Petrykiewicza, najmłodszego, 13-letniego obrońcy Lwowa.

„Ze względu na uwagi, jakie otrzymało ministerstwo, wysłuchawszy także rekomendacji grupy ekspertów w tych sprawach, zdecydowaliśmy, że zamiast wspomnianych wizerunków Cmentarza Orląt pojawi się wizerunek Antosia Petrykiewicza – najmłodszego kawalera orderu Virtuti Militari, który jest pochowany na Cmentarzu Orląt. Z kolei zamiast Ostrej Bramy – wizerunek Marii Piłsudskiej. A więc, grób matki i serce syna, to jest bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Z apelami w sprawie nieumieszczania wspomnianych wizerunków na paszportach zwrócili się do MSW m.in. eksperci i dziennikarze zajmujący się relacjami polsko-ukraińskimi.

Na podstawie: rp.pl

Share Button

Czytaj również

Władimir Putin i Siergiej Szojgu / fot. kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58648238

Rosja: częściowa mobilizacja to przyznanie się do porażki przez Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił dziś częściową mobilizację w Rosji z powodu trwającej wojny w …