piątek, 1 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Micheil Saakaszwili siłą przedarł się na Ukrainę
Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський
Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

Micheil Saakaszwili siłą przedarł się na Ukrainę

Share Button

Wczoraj, 10 września, lider partii „Ruch nowych sił” Micheil Saakaszwili, w ostatnim czasie pozbawiony obywatelstwa Ukrainy wjechał na Ukrainę z terytorium Polski. Wobec zakazu wjazdu i blokady granicy, przez granicę przenieśli go jego zwolennicy, którzy zebrali się na przejściu granicznym w Szegini.

Saakaszwili miał wjechać na Ukrainę pociągiem relacji Przemyśl-Lwów. Skład nie został jednak wypuszczony ze stacji Przemyśl Główny. Po kilku godzinach oczekiwania, Micheil Saakaszwili zdecydował o przekroczeniu granicy na przejściu granicznym w Medyce/Szegini.

Według Zarządu Policji w obwodzie lwowskim, w związku z działaniami realizowanymi na granicy polsko-ukraińskiej w związku z wjazdem byłego prezydenta Gruzji poturbowanych zostało 11 funkcjonariuszy: pięciu policji patrolowej i sześciu z formacji specjalnego przeznaczenia. Rannych zostało także pięciu funkcjonariuszy Służby Granicznej Ukrainy. Żaden z nich nie odniósł poważnych obrażeń.

Zdjęcia z wczorajszych zamieszek na przejściu granicznym.

Po przekroczeniu granicy Saakaszwili pojechał do Lwowa, gdzie spotkał się ze swoimi zwolennikami i merem Lwowa, Andrijem Sadowym.

Zdaniem przedstawicieli partii „Ruch nowych sił”, nie doszło do siłowego przekroczenia granicy, a jedynie „odbyła się ewakuacja ludzi w warunkach nadzwyczajnej sytuacji” – powiedział członek rady partii „Ruch nowych sił”, Jurij Derewianko w kanale telewizyjnym NewsOne.

Z kolei w pobliżu przejścia granicznego w Krakowcu zatrzymano ponad 100 osób w mundurach, które zmierzały w stronę granicy polsko-ukraińskiej. Osoby te zostały wylegitymowane i przewiezione do jednostki Policji. Skonfiskowano u nich pałki teleskopowe, pistolet sygnałowy i metalowe przedmioty. Wnioski o ukaranie do sądu skierowano wobec czterech osób.

W sprawie nielegalnego przekroczenia granicy trwa śledztwo z artykułu 332 Kodeksu Karnego Ukrainy „nielegalne przekroczenie granicy państwowej Ukrainy”.

Na podstawie: facebook.com/MVS.LVIV, dpsu.gov.ua, rns.org.ua, twitter.com/MVS_UA

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …