sobota, 20 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / We Lwowie uczczono pamięć zamordowanych w 1941 roku profesorów
Фото: lp.edu.ua
Фото: lp.edu.ua

We Lwowie uczczono pamięć zamordowanych w 1941 roku profesorów

Share Button

4 lipca br. we Lwowie odbyła się uroczystość w 76. rocznicę śmierci lwowskich profesorów, zamordowanych przez Niemców w 1941 roku.

Kwiaty pod pomnikiem rozstrzelanych profesorów złożyli przedstawiciele władz obwodu lwowskiego i miasta Lwowa, rektor Uniwersytetu „Lwowska Politechnika” Jurij Bobalo i profesor Politechniki Wrocławskiej, Tadeusz Wenckowski, którzy byli inicjatorami zbudowania pomnika poświęconego zamordowanym. Obecni byli także przedstawiciele Konsulatu RP – konsul Rafał Wolski oraz prezydent Wrocławia, Jerzy Dutkiewicz oraz liczna grupa naukowców z Polski i Ukrainy.

„Pamięć – to wielki instrument budowy przyszłości, dlatego to bardzo ważne, że w ten żałobny dzień jest tu obecnych tak duża liczba przedstawicieli uczelni wyższych i przedstawicieli władz, którzy zebrali się tutaj, aby wspominać te wydarzenia i budować razem lepszą przyszłość” – powiedział zastępca mera Lwowa ds. rozwoju, Andrij Moskalenko.

Pomnik został odsłonięty 3 lipca 2011 roku. Wykonano go według projektu architektów: Aleksandra Śliwy z Krakowa oraz Olega Trofimenko i Dmytra Sokorewicza z Lwowa. Pomnik zlokalizowany jest w parku studentów Politechniki Lwowskiej w okolicy ulic Akademickiej i Sacharowa.

W 1941 roku Lwów został zajęty przez wojska niemieckie już w tydzień po agresji III Rzeszy na ZSRR. 1-2 lipca do miasta weszły oddziały SS, które zajęły się likwidacją osób, które miały zagrażać nazistowskim Niemcom. Wśród nich znalazło się 39 profesorów lwowskich uczelni wyższych, którzy zostali aresztowani i rozstrzelani 4 lipca 1941 roku.

Na podstawie: city-adm.lviv.ua, lp.edu.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.