niedziela, 3 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / „Jużmasz” wznawia produkcję rakiet nośnych Zenit
Fot. unn.com.ua
Fot. unn.com.ua

„Jużmasz” wznawia produkcję rakiet nośnych Zenit

Share Button

Ukraińskie przedsiębiorstwo „Jużmasz” z Dnipra (d. Dniepropietrowwsk) wznawia produkcję rakiet nośnych Zenit, które będą wykorzystywane w ramach międzynarodowych projektów „Sea Launch” oraz „Land Launch”.

Kontrakt na dostawy rakiet został podpisany pod koniec kwietnia br. pomiędzy przedstawicielami ukraińskiego producenta, a firmą S7 Sea Launch Limited. W jego ramach ma zostać wyprodukowanych 12 rakiet Zenit, które będą wykorzystywane w ramach programów cywilnego wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

„Podpisanie kontraktu oznacza zakończenie kryzysu, który trwał od 2013 roku” – napisano w oświadczeniu służby prasowej firmy. Przerwa w zamówieniach wynikała m.in. z kłopotów finansowych uczestników projektów „Sea Launch” i „Land Launch”. Aktualnie łączna wartość kontraktów podpisanych w ostatnim czasie przez firmę to 350 mln dolarów, a wśród klientów znalazły się przedsiębiorstwa z USA, Indii, Włoch i Korei Południowej.

W ramach konsorcjum „Sea Launch” działają firmy takie jak amerykański Boeing (40% udziałów), rosyjska „Energia” (25%), ukraińskie „Jużnoje” i „Jużmasz” (razem 15%) i angielsko-norweska Кvaerner Group (20%). Od 1995 roku, gdy powstało konsorcjum dokonano 36 odpaleń, z czego 33 zakończyło się powodzeniem.

Na podstawie: delo.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.