środa, 1 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina wznawia działania na rzecz członkostwa w NATO
Петро Порошенко та Єнс Столтенберг. Фото: president.gov.ua
Петро Порошенко та Єнс Столтенберг. Фото: president.gov.ua

Ukraina wznawia działania na rzecz członkostwa w NATO

Share Button

Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła zmiany do niektórych aktów prawnych dotyczących polityki zagranicznej Ukrainy, w tym związanych z podejmowaniem działań na rzecz członkostwa w NATO.

Przyjęcie dokumentu poparło 276 deputowanych. Odnosi się on do ustaw „O podstawach bezpieczeństwa narodowego Ukrainy” i „O zasadach polityki wewnętrznej i zagranicznej”. Zmiany mają na celu ugruntowanie działań na rzecz członkostwa w NATO jako strategicznego celu polityki zaganicznej państwa.

„Ukraina ma podstawy polityczne i prawne do tego, by dążyć do zbliżenia instytucjonalnego z Sojuszem Północnoatlantyckim, wśród nich jak wiadomo jest decyzja szczytu w Bukareszcie z 2008 roku, gdzie mowa jest o możliwości przyszłego członkostwa Ukrainy w tej organizacji. Takie stanowisko popiera ponad połowa Ukraińców. Realizacja tej perspektywy zależy przede wszystkim od samej Ukrainy i jest związana z krokami formalnymi i praktycznymi zmianami” – napisano w wyjaśnieniu dołączonym do projektu.

Na podstawie: iportal.rada.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Operacja Silne Wsparcie. Fot. Wojska Obrony Terytorialnej.

Rosja i jej wielka gra – wymiar militarny

Działania Federacji Rosyjskiej wobec krajów Europy Środkowo i Wschodniej, realizowane w celu ugruntowania swoich wpływów, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.