niedziela, 3 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Dom Polski we Lwowie otrzymał imię Longina Komołowskiego
Фото: vgolos.com.ua
Фото: vgolos.com.ua

Dom Polski we Lwowie otrzymał imię Longina Komołowskiego

Share Button

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego „Dom Polski” we Lwowie został nazwany na cześć Longina Komołowskiego. Uroczystość nadania imienia odbyła się 1 kwietnia br. w Kijowie.

Nadanie imienia miało miejsce podczas zjazdu polskich organizacji na Ukrainie, w którym wzięło udział ponad 200 delegatów z całej Ukrainy. Wśród innych postanowień przyjęto m.in. to o nadaniu budowanemu we Lwowie obiektowi imienia b. marszałka Senatu, Longina Komołowskiego.

Budowa „Domu Polskiego” rozpoczęłą się 6 listopada 2015 roku od położenia kamienia węgielnego na ul. Szewczenki 3a we Lwowie, na terytorium byłej jednostki wojskowej. Idea stworzenia „Domu Polskiego” we Lwowie narodziła się w latach 90. XX wieku, równolegle z analogiczną inicjatywą stworzenia „Domu Ukraińskiego” w Przemyślu.

Longin Komołowski (1948-2016) był polskim politykiem i działaczem społecznym. W latach 80. XX wieku działał w strukturach „Solidarności”, w latach 1997-2001 był ministrem pracy, 1999-2001 w randze wicepremiera. W latach 2010-2016 był prezesem stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Na podstawie: varianty.lviv.ua, dompolski.zt.ua, loda.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.