środa, 10 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Uszkodzono dwa polskie pomniki w obwodzie lwowskim
Фото: facebook.com/groups/govarta1
Фото: facebook.com/groups/govarta1

Uszkodzono dwa polskie pomniki w obwodzie lwowskim

Share Button

Nieznani sprawcy pomalowali czerwoną farbą krzyże i tablice na grobach Polaków, którzy zginęli w marcu 1944 roku w wiosce Podkamień w obwodzie lwowskim. Uszkodzono także pomnik polskich profesorów we Lwowie.

Na wspomnianych grobach w Podkamieniu k. Brodów w obwodzie lwowskim pojawiły sie symbole i napisy namalowane czerwoną farbą o treści „śmierć Lacham”, o czym poinformowała na Facebooku organizacja pozarządowa „Varta-1”. Z kolei pomnik we Lwowie został oblany czerwoną farbą – napisy zostały jednak szybko usunięte przez lokalną administrację.

W obu sprawach toczy się śledztwo, jednak jak na razie służby porządkowe nie zajęły oficjalnego stanowiska w żadnej ze spraw.

W 1944 roku w Podkamieniu zginęło 250 cywilnych mieszkańców wioski, zamordowanych przez oddziały dywizji SS-Galicja oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii. Zbrodnia miała miejsce między 12 a 16 marca 1944 roku (nie wszystkie źródła ukraińskie potwierdzają udział wspomnianej dywizji w tych działaniach). Z kolei pomnik we Lwowie poświęcony jest polskim profesorom lwowskich uczelni (według różnych danych od 28 do 52 osób), rozstrzelanym przez Niemców w lipcu 1941 roku, tuż po tym, jak miasto zostało zajęte w czasie ofensywy wojsk niemieckich przeciwko ZSRR.

Na podstawie: facebook.com/groups/govarta1, photo-lviv.in.ua, uk.wikipedia.org

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Na Krymie doszło do wybuchów na lotnisku wojskowym

Na terenie okupowanego przez Rosję Półwyspu doszło do kilkunastu eksplozji, co najmniej kilka osób zginęło …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.