piątek, 25 Czerwiec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Polsko-ukraiński system zwiadowczy może trafić na wyposażenie ukraińskiej armii
Fot. facebook.com/szgurets?fref=ts
Fot. facebook.com/szgurets?fref=ts

Polsko-ukraiński system zwiadowczy może trafić na wyposażenie ukraińskiej armii

Share Button

Według informacji „Defence Express”, w wypadku pozytywnego przejścia testów poligonowych na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy może trafić kompleks zwiadowczy „Sokół”, produkowany z udziałem polskiej firmy WB Electronics.

Ukraińskim partnerem WB Electronics są ukraińskie zakłady PAT „CzeZaRa” w Czernihowie. W skład systemu wchodzą dwa typy samolotów bezzałogowych” – rozpoznawczy „FlyEye” oraz uderzeniowy „Warmate”, wyposażony w różne typy głowic. Całość ma zostać umieszczona na pojeździe terenowym Kozak-2M. Zasięg wspomnianych bezzałogowców to odpowiednio 50 i 30 km.

Kompleks „Warmate” był już prezentowany m.in. podczas targów zbrojeniowych „Broń i bezpieczeństwo 2016”, które odbyły się w październiku 2016 roku w Kijowie. Firma WB Electronics sprzedała stronie ukraińskiej licencję na produkcję tych bezzałogowych samolotów. Z kolei „FlyEye” znajduje się już na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy i jest wykorzystywany do działań na Donbasie.

Testy poligonowe systemu są planowane w ciągu najbliższych tygodni.

Na podstawie: defence-ua.com, defence24.pl,

Share Button

Czytaj również

Fot. pl.wikipedia.org

Polski Sejm przyjął uchwałę ws. Nord Stream 2

15 czerwca 2021 roku izba niższa polskiego parlamentu przyjęła uchwałę wzywającą rządy krajów UE i …

One comment

  1. Ukraina prawdopodobnie kupiła licencje na produkcje tego sprzętu. „Prawdopodobnie” bo zamiar rozpoczęcia licencyjnej produkcji Fly Eye przez CzeZaRa był zapisany w protokole z walnego zgromadzenia spółki Fly Eye już 15 kwietnia 2016. Fly Eye były wykorzystywane przez stronę rządową w walkach na wchodzie Ukrainy od marca 2015. Ich łączny nalot przekroczył 600 h. FlyEye ponad to używany był przez polskie Wojska Specjalne w Afganistanie do zadań rozpoznawczych. Do 2014 roku Ukraina była 9 na świecie największym eksportem broni wyprzedzając Izrael. W 2012 Ukraina na podstawie danych Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem była w była w czwórce największych eksporterów broni. Obecnie Ukraina prowadzi intensywna kampanię polityczną , aby wspomóc ją w dostawie broni, chodzi przede wszystkim o USA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.