piątek, 20 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Kraje GUAM chcą pogłębić współpracę ekonomiczną
Фото: kmu.gov.ua
Фото: kmu.gov.ua

Kraje GUAM chcą pogłębić współpracę ekonomiczną

Share Button

Szefowie rządów Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i Azerbejdżanu podczas spotkania w Kijowie wyrazili wolę rozwoju współpracy, zwłaszcza w obszarze gospodarki.

„To było ważne spotkanie podczas którego podpisaliśmy dokumenty, które pozwolą na pogłębienie współpracy naszych krajów. Przyśpieszamy wprowadzenie strefy wolnego handlu w krajach GUAM, przeanalizujemy także możliwości usprawnienia logistyki” – powiedział premier Ukrainy, Wołodymyr Hrojsman podczas konferencji prasowej szefów rządów GUAM.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, już w tym roku ma zacząć funkcjonować strefa wolnego handlu pomiędzy krajami tworzącymi organizację. Ma powstać także międzypaństwowy organ, który będzie koordynował działania w ramach organizacji w zakresie funkcjonowania strefy wolnego handlu. Podpisano także porozumienia o wzajemnym uznawaniu procedur celnych dotyczących towarów i transportu. Wyrażone zostało także poparcia dla budowy szlaków tranzytowych przez terytoria krajów członkowskich, zwłaszcza tych, które w przyszłości mają połączyć Europę i Azję.

We wspólnej deklaracji szefowie rządów krajów GUAM wyrazili chęć działania na rzecz rozwiązania konfliktów, które trwają na ich terytoriach i naruszają ich integralność terytorialną, suwerenność i prawo międzynarodowe.

GUAM to organizacja mająca na celu rozwój współpracy pomiędzy Gruzją, Ukrainą, Azerbejdżanem i Mołdawią, funkcjonująca od 1997 roku (w latach 1999-2005 należał do niej także Uzbekistan).

Na podstawie: kmu.gov.ua, uk.wikipedia.org

Share Button

Czytaj również

Fot.. pravda.com.ua

Sztab Generalny SZU: wróg nadal naciera na Donbasie

Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, siły rosyjskie skoncentrowały się na działaniach obronnych, jedynie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.