środa, 1 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Walki pod Awdijewką: rozważana jest ewakuacja miasta
Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Walki pod Awdijewką: rozważana jest ewakuacja miasta

Share Button

Pod Awdijewką w pobliżu Doniecka od 72 godzin trwają walki, w których zginęło 8 ukraińskich żołnierzy, a kilkuastu zostało rannych.

Począwszy od soboty wieczorem, 28 stycznia, prorosyjscy bojownicy kilka razy podejmowali próby podejmowania działań zaczepnych, jednak natarcia zostały odparte przez żołnierzy 72 Brygady Sił Zbrojnych Ukrainy. W czasie walk zginęło 8 ukraińskich żołnierzy, a kilkunastu zostało rannych. Straty ponieśli także prorosyjscy separatyści: według różnych źródeł od 10 do 25 zabitych, w tym m.in. dowódca batalionu „Wostok”. Jeden z bojowników został wzięty do niewoli.

W wyniku ostrzałów miasta i jego okolic (m.in. z wyrzutni rakietowych GRAD) uszkodzonych zostało kilka budynków mieszkalnych. Miasto przez kilkadziesiat godizny było odcięte od dostaw ogrzewania i prądu. Aktualnie rozważana jest ewakuacja ok. 12 tys. mieszkańców miasta, o czym poinformował szef lokalnej administracji, Pawło Żebriwskij.

Strona ukraińska zwróciła się z prośbą o reakcję na powyższe wydarzenia na forum ONZ i OBWE.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Operacja Silne Wsparcie. Fot. Wojska Obrony Terytorialnej.

Rosja i jej wielka gra – wymiar militarny

Działania Federacji Rosyjskiej wobec krajów Europy Środkowo i Wschodniej, realizowane w celu ugruntowania swoich wpływów, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.