poniedziałek, 27 wrzesień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Poroszenko: decyzja szczytu UE była konieczna dla przeforsowania umowy stowarzyszeniowej
Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua

Poroszenko: decyzja szczytu UE była konieczna dla przeforsowania umowy stowarzyszeniowej

Share Button

„Doceniamy wysiłki liderów UE w celu osiągnięcia porozumienia z Holandią, które otworzyły szlak do oczekiwanego zamknięcia procesu ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej przez kraje unijne” – powiedział prezydent Ukrainy komentując wczorajsze porozumienie i deklarację uchwaloną w Brukseli.

Uchwalenia deklaracji domagały się władze Holandii – ostatniego kraju, który dotąd nie ratyfikował Umowy stowarzyszeniowej pomiędzy UE a Ukrainą. Jest to wynikiem negatywnej opinii referendum, które zostało przeprowadzone wiosną tego roku.

W przyjętej deklaracji Rada Europejska potwierdziła „przywiązanie do prawa międzynarodowego i ochrony integralności terytorialnej Ukrainy (…) zamknięcie procesu negocjacji pozostaje celem działań UE w najbliższym czasie”. Postanowienia deklaracji (m.in. o tym, że umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą nie oznacza automatycznego zaproszenia do negocjacji w sprawie członkostwa) wejdą w życie w momencie ratyfikowania Umowy przez władze Holandii.

„Tymczasowe stosowanie porozumienia przyniosło wiele pozytywnych rezultatów, co już zauważyła Unia Europejska. Ukraian oczekuje nadal na wsparcie UE, także Holandii w dalszych działaniach na rzecz jej wdrażania, co jest w strategicznym interesie obu stron” – powiedział Petro Poroszenko.

Na podstawie: facebook.com/petroporoshenko, eurointegration.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

S. Najew: Rosja może zacząć działania zbrojne w dowolnym momencie

Według dowódcy Operacji Sił Połączonych na Donbasie Rosja może w dowolnym momencie podjąć zakrojone na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.