Według holenderskich mediów Polska najostrzej sprzeciwiała się żądaniom władz Holandii ws. deklaracji UE dotyczącej umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.
O kulisach rozmów w czasie szczytu w Brukseli pisała m.in. gazeta De Telegraaf, powołując się na dyplomatów i członków holenderskiej delegacji. Przeciw były także inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Litwa, Łotwa, Estonia oraz Czechy.
„Dla tych krajów kwestia członkostwa jest istotną, jako że zależy im na włączeniu Ukrainy w europejską strefę wpływów, jako że obawiają się rosyjskiej agresji” – napisał „De Telegraaf”.
Według szefa Komisji Europejskiej, Jean-Claude Junckera, na szczycie w Brukseli zrobiono wszystko, co było możliwe dla ratyfikowania porozomienia z Ukrainą. Wkrótce umowę ma zatwierdzić parlament Holandii.
Celem było uratowanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i to zostało spełnione. Najważniejsze jest to, aby ta umowa została ratyfikowana i wszystko na to wskazuje, że tak będzie
– oświadczyła premier Szydło po obradach szczytu UE w Brukseli. Dodała również, że Polska mocno zaakcentowała swoje wsparcie dla przedłużenia sankcji ekonomicznych wobec Rosji.
Na podstawie: eurointegration.com.ua, kprm.gov.pl,