Parlamenty Polski i Ukrainy wezwały do podjęcia działań wobec nowych zagrożeń, także wynikających z zewnętrznej agresji, a wszystkie europejskie narody – do zachowania pamięci o przyczynach i skutkach II wojny światowej.
Uchwałę ws. przyjęcia „Deklaracji Pamięci i Solidarności” Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała w czwartek, 20 października. Przyjęcie dokumentu, mającego na celu „oddanie czci milionom ofiar, jakie poniosły nasze narody podczas II wojny światowej” poparło 243 deputowanych.
„Zwracamy uwagę na fakt, że pakt Ribbentrop-Mołotow, zawarty 23 sierpnia 1939 roku pomiędzy dwoma reżimami – komunistycznym ZSRR i nazistowskimi Niemcami – przyczynił się do wybuchu II wojny światowej 1 wrzesnia 1939 roku, gdy doszło do agresji Niemiec, a 17 września – ZSRR przeciwko Polsce. Efektem tego była okupacja i masowe represje wobec naszych narodów. Te wydarzenia zaowocowały decyzjami w Jałcie, które na pół wieku doprowadziły do niewoli całej Centralnej i Wschodniej Europy” – napisano w Deklaracji.
Autorzy dokumentu zwracają również uwagę, że do eskalacji totalitaryzmów przed II wojną światową przyczynił się „brak należnej reakcji na naruszenia przez agresorów norm prawa międzynarodowego i polityka ustępstw”. Mowa jest także o „antykomunistycznych i antynazistowskich siłach podziemia, które stworzyły moralną podstawę dla odbudowy niezależności. Wskazano również, że obecna agresywna polityka Federacji Rosyjskiej i naruszanie prawa międzynarodowego stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa w Europie.
Na pоdstawie: iportal.rada.gov.ua