środa, 10 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Liderzy „normandzkiej czwórki” zgodzili się co do konieczności dalszych rozmów
Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua

Liderzy „normandzkiej czwórki” zgodzili się co do konieczności dalszych rozmów

Share Button

Podczas spotkania w Berlinie liderzy krajów tzw. „formatu normandzkiego” ustalili, że należy stworzyć „mapę drogową” wdrażania porozumień z Mińska.

„Głównym zadaniem, jakie postawiliśmy przed sobą w ciągu ostatniego pół roku – to przeniesienie formatu relacji w formę „mapy drogowej”, która będzie zawierać dwie części: kroki, jakie należy wykonać dla implementacji porozumień z Mińska oraz gwarancje ich wykonania” – powiedzieł prezydent Ukrainy na konferencji prasowej po spotkaniu w Berlinie.

Według prezydenta Ukrainy udało się osiągnąć porozumienie co do koncepcji przygotowania procesu wyborczego na Donbasie, a także w sprawie konieczności kontynuowania prac grup roboczych na szczeblu ekspertów. Proces wyborczy będzie mógł jednak zostać wdrożony dopiero po wstrzymaniu walk i wycofaniu obcych wojsk oraz zwolnieniu zakładników w formule „wszystkich za wszystkich”.

Osiągnięto także porozumienie co do wdrożenia prac misji policyjnej OBWE, która będzie „zabezpieczać sytuację podczas procesu wyborczego”. Pomysł ten zyskał także wsparcie strony rosyjskiej, choć ma on zostać wdrożony dopiero po wstrzymaniu walk.

W ciągu najbliższego miesiąca ma odbyć się także spotkanie ministrów spraw zagranicznych w formacie normandzkim dla celów ustalenia dalszych szczegółów.

Na podstawie: president.gov.ua, kremlin.ru

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Brytyjski wywiad: Rosja nie jest w stanie prowadzić działań na kilku odcinkach jednocześnie

Według raportu brytyjskich służb wywiadowczych, rosyjskie dowództwo wojskowe stoi przed dylematem co do priorytetów działań …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.