czwartek, 13 Maj, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Oficerowie z Litwy, Polski i Ukrainy korzystają z doświadczenia SEEBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

Oficerowie z Litwy, Polski i Ukrainy korzystają z doświadczenia SEEBRIG

Share Button

Szef Sztabu Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady – ppłk Eligijus Senulis złożył wizytę w Dowództwie Brygady Południowo-Wschodnioeuropejskiej z siedzibą w Grecji. Celem wizyty 6-osobowej delegacji było zacieśnienie kontaktów i relacji z SEEBRIG oraz ustalenie priorytetowych obszarów współpracy.

“Brygada Południowo-Wschodnioeuropejska posiada wiedzę i doświadczenie z wielu latu działań i funkcjonowania i bardzo chętnie dzieli się z nami swoimi najlepszymi praktykami” – podkreślił ppłk Eligijus Senulis.

Można przyjąć, że LITPOLUKRBRIG posiada podobną strukturę do SEEBRIG jako wielonarodowa jednostka składająca się z wojskowych komponentów państw NATO oraz tych, które nie należą do NATO. Brygada Południowo-Wschodnioeuropejska została założona przez Rumunię, Macedonię, Grecję, Turcję, Albanię, Włochy i Bułgarię. SEEBRIG koncentruje swoje działania na realizacji zadań ramowych w zakresie utrzymania pokoju, pomocy humanitarnej oraz obszarach działań reagowania kryzysowego. Przedstawiciele Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej chcieli uzyskać ważne informacje oraz przedyskutować możliwości wspólnych przedsięwzięć na najbliższą przyszłość.

“Utworzenie wielonarodowej jednostki wojskowej jest wyzwaniem wymagającym lat pracy i rozwoju. Będąc na drodze do osiągnięcia pełnej zdolności operacyjnej, dostrzegamy słabe strony i korzystamy z rozwiązań SEEBRIG, które można wprowadzić w LITPOLUKRBRIG” – dodał ppłk Andrii Kikhtan, zastępca Szefa Sztabu ds. Wsparcia.

dsc_6312

Wśród wielu przedsięwzięć zaplanowano integrację kadry oficerów sztabu z Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej w ćwiczeniu SEVEN STARS–16, które odbędzie się w listopadzie 2016 roku. Ponadto, zdobyta wiedza zostanie wykorzystana w ćwiczeniu COMMON CHALLENGE–16, w trakcie którego odbędzie się certyfikacja LITPOLUKRBRIG.

Ołeksandr Gain

Share Button

Czytaj również

Fot. pl.wikipedia.org

Rosyjska koncentracja wojsk: testowanie zachodu po raz kolejny

O ile jak na razie nie wiadomo, czy koncentracja rosyjskich jednostek wojskowych w pobliżu granicy …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.