wtorek, 28 wrzesień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Polska wtrzymała dostawy gazu dla Ukrainy
Fot. unn.com.ua
Fot. unn.com.ua

Polska wtrzymała dostawy gazu dla Ukrainy

Share Button

Z powodu dekompresji głównego gazociągu dostarczającego gaz z Polski na Ukrainę, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. czasowo wstrzymał dostawy gazu dla wschodniego partnera. O całym zajściu poinformował ukraiński odbiorca spółka Ukrtransgaz.

Jest to kolejna awaria tej magistrali w 2016 roku. Gazociąg położony w obwodzie lwowskim ma średnicę 800 mm. Od maja do lipca wstrzymano przepływ paliwa gazowego przez rozliczeniową stację graniczną w Hermanowicach. W tym czasie trwały prace związane z nieplanowanym remontem systemu przesyłowego gazociągu Komarno-Drozdowicze. W sumie wymieniono około 3,4 km rur i innych niesprawnych części.

W listopadzie 2015 roku Ukraina odmówiła dalszego zakupu gazu od Gazpromu. Decyzję tę podjął rząd Arsenija Jaceniuka, powołując się na o wiele korzystniejsze propozycje cenowe jakie otrzymał od europejskich dostawców. Wywołało to duże niezadowolenie ze strony rosyjskiej i stało się kolejną odsłoną konfliktu Ukraina-Rosja. Tranzyt błękitnego paliwa dla odbiorców w Europie Zachodniej odbywał się w tym czasie bez większych zakłóceń.

W trzecim kwartale tego roku Ukraina planuje kupić około 3 mld metrów sześciennych gazu ze wszystkich kierunków. Do tej pory głównym europejskim dostawcą tego paliwa była Słowacja.

Ukraiński rząd stawia na dalszą dywersyfikację dostaw. W całym 2015 roku eksport gazu z Polski na Ukrainę wyniósł 141,795 miliona m³, co stanowiło zaledwie 0,86% całkowitego wolumenu. Natomiast tylko w pierwszej połowie 2016 roku Gaz System przesłał na wschód aż 310, 49 miliona m³ gazu.

Uzupełnienie: tranzyt gazu z Polski na Ukrainę został wznowiony w nocy z 11 na 12 września.

Na podstawie: minprom.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

S. Najew: Rosja może zacząć działania zbrojne w dowolnym momencie

Według dowódcy Operacji Sił Połączonych na Donbasie Rosja może w dowolnym momencie podjąć zakrojone na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.