wtorek, 28 wrzesień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Pierwsza rocznica powołania Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej
Fot. polukr.net
Fot. polukr.net

Pierwsza rocznica powołania Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej

Share Button

19 września 2016 roku w Lublinie odbyły się uroczystości pierwszej rocznicy oficjalnego powołania Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej LITPOLUKRBRIG.

Święto Brygady zgromadziło na Placu Teatralnym w centrum Lublina, w sąsiedztwie siedziby LITPOLUKRBRIG zarówno dowódców i żołnierzy z Polski, Ukrainy, Litwy, USA i Grecji, jak i przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańców Lublina. Ceremonia rozpoczęła się od odegrania przez orkiestrę Sił Powietrznych hymnów państwowych Litwy, Polski i Ukrainy. Następnie głos zabrał dowódca Wielonarodowej Brygady, generał Adam Joks. „Powstanie i rozwój Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej to jeden z najbardziej ambitnych projektów współpracy wojskowej w Europie Środkowej i Wschodniej (…) codzienna współpraca w międzynarodowym środowisku pozwala nam na zdobywanie unikalnych doświadczeń” – powiedział dowódca LITPOLUKBRIG.

Do uczestników uroczystości list skierował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch. „Powołując Brygadę postawiliśmy przede wszystkim na  jakość – jest to pochodną wielu czynników, zwłaszcza wymagań współczesnego pola walki, gdzie przestają się liczyć masowe, słabo wyszkolone armie (…) jestem pełen uznania dla profesjonalizmu i zaangażowania z jakim żołnierze Brygady realizowali zadania w ramach ćwiczeń Anakonda-16” – napisał szef BBN. Paweł Soloch zapowiedział, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w formule sojuszniczej w ramach NATO, jak również w ramach dwustronnych przedsięwzięć obronnych i szkoleniowych, także z udziałem strony litewskiej. „Nasze wsparcie dla Ukrainy jest także wyrazem braku zgody na agresywne działania Rosji” – dodał szef BBN.

swieto_litpolukr2

Następnie dowódca LITPOLUKRBRIG wręczył odznaczenia żołnierzom i personelowi cywilnemu Brygady. Uroczystość zakończyła defilada zgromadzonych pododdziałów.

Proces tworzenia wielonarodowej jednostki rozpoczął się formalnie 19 września 2014 roku, gdy ministrowie obrony trzech państw – Polski, Litwy i Ukrainy podpisali porozumienie w sprawie utworzenia LITPOLUKRBRIG. Formalne powołanie Brygady jako odrębnie funkcjonującej jednostki miało miejsce 19 września 2015 roku, a 25 stycznia 2016 roku ministrowie obrony Antoni Macierewicz, Juzoas Oleksas i Stepan Połtorak zainaugurowali działalność jednostki.

swieto_litpolukr3

O funkcjonowaniu i zadaniach Brygady LITPOLUKRBRIG opowiedział Portalowi Polsko-Ukraińskiemu zastępca dowódcy formacji, pułkownik Wołodymyr Yudanov:

Jak wygląda proces przygotowań Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej, do realizacji postawionych zadań?

Aktualnie Brygada osiągnęła już wstępną gotowość operacyjną, w czerwcu tego roku brała udział w ćwiczeniach Anakonda-16 na poligonie w Nowej Dębie, gdzie oceniano nasze dotychczasowe osiągnięcia i możliwości. Trwają przygotowania do oceny pełnej gotowości operacyjnej, która będzie prowadzona w czasie ćwiczeń „Common Challenge”, które planowane są na poligonie w Nowej Dębie. Wcześniej Brygada weźmie udział w manewrach „Maple Arch” na poligonie w Jaworowie koło Lwowa w listopadzie br.

Jak licznym jest ukraiński komponent w ramach Brygady?

Na ten moment w dowództwie LITPOLUKRBRIG w Lublinie służy 18 żołnierzy z Ukrainy. Z kolei właściwy pododdział, jaki znajduje się w podporządkowaniu Brygady, wchodzący w skład 80 Brygady Wojsk Powietrznodesantowych Ukrainy, stacjonuje na stałe we Lwowie, podobnie jak analogicznie pododdziały z Litwy i Polski stacjonują na stałe u siebie. Przy pełnym ukompletowaniu Brygada powinna liczyć 2500 żołnierzy, z czego 545 żołnierzy z Ukrainy.

Czy i w jaki sposób LITPOLUKRBRIG może odpowiadać na zagrożenia związane z tzw. wojną hybrydową?

Działania, jakie ma realizować Brygada to przede wszystkim działania w ramach misji pokojowych i stabilizacyjnych, a nie udział w otwartym konflikcie zbrojnym. Wydaje się, że już samo powstanie i funkcjonowanie Brygady jest formą odpowiedzi na tego typu zagrożenia: świadectwem naszej jedności i współpracy. Nawet, gdy nie ma otwartej interwencji z zewnątrz, demonstracja wsparcia sojuszniczego jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na możliwości radzenia sobie z tego typu wyzwaniami.

Jak ocenia Pan polskie wsparcie dla Ukrainy wobec toczącego się konfliktu zbrojnego na Donbasie?

Dla Ukrainy to niezwykle ważne – zarówno wsparcie szkoleniowe, jakiego aktualnie udziela Polska, wysyłając żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich do Jaworowa, gdzie prowadzą oni treningi dla ukraińskich żołnierzy, jak również działania polegające na wsparciu możliwości leczenia i rehabilitacji żołnierzy rannych w czasie działań bojowych. Cieszymy się z wysokich ocen naszej pracy, o czym świadczy duża liczba nagrodzonych przez ministra obrony narodowej żołnierzy ukraińskiego komponentu LITPOLUKRBRIG. Z kolei nasze doświadczenia z działań w ramach ATO są interesującymi dla polskich i litewskich kolegów, także po to, by być przygotowanym i nie dopuścić do podobnych wydarzeń w innych krajach.

Dziękuję za rozmowę.

Dariusz Materniak

Tekst i zdjęcia: polukr.net

Autor dziękuje za pomoc w przygotowaniu materiału oficerowi prasowemu Brygady LITPOLUKRBRIG, kpt. Ołeksandrowi Gainowi

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

S. Najew: Rosja może zacząć działania zbrojne w dowolnym momencie

Według dowódcy Operacji Sił Połączonych na Donbasie Rosja może w dowolnym momencie podjąć zakrojone na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.