niedziela, 19 wrzesień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Minister obrony RP złożył wieńce na grobach ukraińskich żołnierzy poległych w walce z bolszewikami
Fot. polukr.net
Fot. polukr.net

Minister obrony RP złożył wieńce na grobach ukraińskich żołnierzy poległych w walce z bolszewikami

Share Button

15 sierpnia 2016 roku o 8.30 rano delegacja polskiego Ministerstwa Obrony na czele z ministrem obrony Antonim Macierewiczem złożyła wieńce na Cmentarzu Prawosławnym na warszawskiej Woli na grobach żołnierzy Ukraińskiej Armii Ludowej.

Kwiaty złożono pod pomnikiem żołnierzy URL, jak również na grobie gen. Marka Bezruczko, który dowodził obroną Zamościa przed bolszewikami.

„Obecność tutaj to dla nas obowiązek, ale i honor” – powiedział minister Antoni Macierewicz zwracając się do przedstawicieli ukraińskiej ambasady podczas uroczystości pod pomnikiem żołnierzy URL.

Armia Ukraińskiej Republiki Ludowej i Wojsko Polskie współdziałałby w walce z armiami bolszewickimi od kwietnia 1920 roku, gdy  porozumienie o sojuszu polsko-ukraińskim podpisali w Winnicy Marszałek Józef Piłsudski i ataman Symon Petlura. W maju wojska polskie i ukraińskie zdobyły Kijów, który jednak został szybko opuszczony wobec ofensywy bolszewików. Losy wojny odwróciła dopiera Bitwa Warszawska i ofensywa wojsk polskich znad Wieprza, która doprowadziła do okrążenia armii bolszewickiej pod Warszawą.

Fot. polukr.net
Fot. polukr.net

Na podstawie: inf. własna polukr.net

Share Button

Czytaj również

Fot. Gaz system

A. Jermak: Rosja już wykorzystuje Nord Stream 2 przeciwko Ukrainie

Szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak stwierdził, że Rosja zaczęła wykorzystywać dopiero ukończony gazociąg NS …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.