sobota, 20 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Rosja uruchomiła platformę wiertniczą w ukraińskiej strefie ekonomicznej
Фото: neftegaz.ru
Фото: neftegaz.ru

Rosja uruchomiła platformę wiertniczą w ukraińskiej strefie ekonomicznej

Share Button

Państwowa Służba Przygraniczna Ukrainy poinformowała o uruchomieniu przez Rosję platformy wiertniczej w strefie ekonomicznej Ukrainy na Morzu Czarnym, w obszarze odesskich i holicyńskich pól gazowych. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się także rosyjskie statki.

Nagranie wideo, wykonane z powietrza, przedstawiające platformę i towarzyszące jej jednostki DPSU przedstawiła w poniedziałek, 25 lipca. Ruch jednostek rosyjskich w obszarze wokół platformy jest obserwowany od 16-17 lipca, kiedy wyszły one z portu na okupowanym Krymie. Na ich pokładach zaobserwowano m.in. osoby uzbrojone w broń palną.

„Obecność jednostek zabezpieczenia pod banderą Rosji może świadczyć o prowadzeniu nielegalnego zwiadu i wydobyciu surowców naturalnych bez odpowednich pozwoleń strony ukraińskiej” – napisano w powiadomieniu.

W okolicy zaobserwowano także dwa rosyjskie okręty wojenne, w tym okręt wyposażony w aparaturę pozwalającą na zbieranie i analizę informacji wywiadowczych. Najprawdopodobniej fakt ten ma związek z ćwiczeniami „Sea Breeze 2016”, które odbywają się na poligonie „Szeroki Łan” koło Mikołajewa.

Na podstawie: dpsu.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.