czwartek, 27 styczeń, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Kooperacja UKROBRONOPROMu z Azerbejdżanem jako nowy model współpracy zbrojeniowej
Fot. defence-ua.com
Fot. defence-ua.com

Kooperacja UKROBRONOPROMu z Azerbejdżanem jako nowy model współpracy zbrojeniowej

Share Button

Współpraca Ukrainy i Azerbejdżanu przy produkcji samolotów An-178 zostanie wykorzystana jako nowy model współpracy ukraińskiego sektora zbrojeniowego z innymi państwami – powiedział dyrektor UKROBRONOPROM-u, Roman Romanow.

„Jednym z najbardziej perspektywicznych projektów są dostawy ukraińskich samolotów transportowych An-178 do Azerbejdżanu, a w przyszłości także wspólna produkcja, także w samym Azerbejdżanie. Realizacja tego projektu pozwoli ukraińskim producentom stworzyć warunki do ekspancji na nowe rynki – powiedział Petro Poroszenko podczas niedawnej wizyty w Azerbejdżanie.

Współpraca z Azerbejdżanem zakłada m.in. transfer niektórych technologii do kraju zamawiającego. Na początku Azerbejdżan ma otrzymać 2 kompletne samoloty, a 8 kolejnych ma być produkowanych wspólnie na bazie jednego z czterech możliwych wariantów współpracy. UKROBRONOPROM planuje wykorzystać ten mechanizm także we współpracy z innymi krajami.

UKROBRONOPROM planuje stworzyć klaster skoncentrowan na produkcji samolotów. Jego podstawą ma być przedsiębiorstwo Antonowa, a jednym z celów konsolidacji ma być stworzenie warunków do skutecznej konkurencji na rynkach światowych. W ramach realizowanej od ponad roku restrukturyzacji i programu zmian udało się m.in. stworzyć możliwości zamiany komponentów dotąd importowanych z Rosji, a także stworzyć zmodernizowaną wersję samolotu An-132.

Na podstawie: defence-ua.com

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

26 stycznia odbędzie się spotkanie w „formacie normandzkim”

W rozmowach wezmą udział doradcy do spraw politycznych z Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. Według …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.