niedziela, 29 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Poroszenko: rozpoczynamy reformę sektora obronności by spełniać standardy NATO
Fot. Andrij Polikowskij
Fot. Andrij Polikowskij

Poroszenko: rozpoczynamy reformę sektora obronności by spełniać standardy NATO

Share Button

Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy obradująca w piątek pod przewodnictwem prezydenta Petro Poroszenki zatwierdziła Strategiczny Biuletyn Obronny – dokument, który zawiera projekt przebudowy systemu obronnego państwa, tak, aby odpowiadał on standardom pozwalającym na wstąpienie do NATO.

„Ten dokument to „mapa drogowa” reform systemu obrony i bezpieczeństwa” – powiedział Petro Poroszenko. Dodał, że jak na razie nie ma mowy o wstąpieniu Ukrainy do Sojuszu, jednak wdrożenie standardów NATO ma decydujące znaczenie dla podwyższenia poziomu bezpieczeństwa Ukrainy. W przygotowaniu Biuletynu brali udział także eksperci z krajów Paktu Północnoatlantyckiego, w tym m.in. z USA.

Założenia dokumentu przewidują stworzenie efektywnych, mobilnych i wyposażonych w nowoczesny sprzęt i broń sił zbrojnych w perspektywie 2020 roku.

Petro Poroszenko zapowiedział również zainicjowanie zmian w ustawie budżetowej, tak, aby poziom finansowania modernizacji Sił Zbrojnych mógł zostać zwiększony jeszcze w roku bieżącym.

Na podstawie: mil.gov.ua, pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.gov.ua

Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon

Kolejne kraje deklarują lub już zrealizowały dostawy broni dla Ukrainy Przekazanie SZ Ukrainy pocisków przeciwokrętowych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.