poniedziałek, 5 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Ukraińska armia przeprowadziła próbę nowego systemu rakietowego
фото: facebook.com/oleksandr.turchynov
фото: facebook.com/oleksandr.turchynov

Ukraińska armia przeprowadziła próbę nowego systemu rakietowego

Share Button

We wtorek, 22 marca, przeprowadzono próbne odpalenie pocisku rakietowego „Wilcha” (ukr. „Вільха”, pol. Olcha) o kalibrze 300 mm. Pocisk został odpalony z wyrzutni umieszczonej na podwoziu ciężarówki МAZ-543 i trafił w cel zgodnie z założeniem.

„Dzisiejsza udana próba zademonstrowała możliwości nowej rakiety, produkowanej w całości na Ukrainie” – powiedział obecny podczas testów sekretarz RNBO Ołeksandr Turczynow. Nowe pociski, produkowane przez koncern UKROBRONOPROM mają zastąpić dotychczas wykorzystywane zestawy „Smercz” produkcji rosyjskiej, a w odróżnieniu od swoich poprzedników posiadają także system precyzyjnego naprowadzania.

Zapotrzebowanie na nowe pociski wynika zarówno z wyczerpujących się zapasów amunicji dotychczas wykorzystywanych w ramach ATO zestawów „Smercz”, jak również z konieczności modernizacji i wprowadzenia nowocześniejszych i skuteczniejszych typów uzbrojenia – nie tylko w Wojskach Lądowych, ale także w jednostkach obrony wybrzeża, które straciły większość swojego uzbrojenia przeciwokrętowego na Krymie.

Na podstawie: facebook.com/oleksandr.turchynov, facebook.com/alexander.taranyshyn

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraińska armia wyzwoliła 12 miejscowości w obwodzie ługańskim

Równolegle, trwają nadal ciężkie walki w pobliżu Bachmutu i Awdijewki. „Po porażkach wroga na strategicznych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.