sobota, 3 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina nie broniła Krymu wobec braku środków
Фото: rtvi.com
Фото: rtvi.com

Ukraina nie broniła Krymu wobec braku środków

Share Button
14.05.15_Estonia
Fot. rtvi.com

Na Ukrainie opublikowano stenogramy posiedzeń Rady Bezpieczeństwa i Obrony związane z aneksją Krymu.

28 lutego 2014 roku, gdy rozpoczynała się aneksja Krymu, z inicjatywą wprowadzenia stanu wojennego na posiedeniu RNBiO Ukrainy wystąpił ówczesny p.o. prezydenta, Ołeksandr Turczynow, który poniformował, że polecił przygotować projekt odpowiedniego dekretu wobec zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.

Inicjatywa Turczynowa nie zyskała wsparcia pozostałych członków RNBO.

Stenogramy potwierdzają także, że w tym czasie na granicach Ukrainy było skoncentrowanych blisko 40 tysięcy rosyjskich żołnierzy, nie licząc oddziałów stacjonujących na Krymie i realizujących tam zadania blokowania ukraińskich garnizonów i siedzib lokalnych władz. W ocenie ówczesnego p.o. ministra obrony Ihora Teniucha, do wykonywania zadań bojowych było przygotowanych nie więcej niż 5 tysięcy żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.

Przeciw wprowadzeniu stanu wojennego byli zarówno Arsenij Jaceniuk, który określił ten krok jako „pułapkę, w którą wcześniej wpadła Gruzja” jak i Julia Tymoszenko.

Jak wynika z zapisów, zarówno szef SBU Wałentyn Nalywajczenko jak i minister spraw zagranicznych Andrij Deszczycza informowali, że zachodni partnerzy Ukrainy: Niemcy i USA, a także ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej wzywali władze Ukrainy do niepodejmowania „pośpiesznych kroków”.

Na podstawie: komnbo.rada.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.