wtorek, 18 Maj, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Ponad 40% Ukraińców popiera uznanie członków OUN-UPA za uczestników walki o niezależność Ukrainy
12067232_755916527864195_294842403_n

Ponad 40% Ukraińców popiera uznanie członków OUN-UPA za uczestników walki o niezależność Ukrainy

Share Button
Fot. http://ratinggroup.ua
Fot. http://ratinggroup.ua

Sondaż na ten temat został przeprowadzony przez ośrodek badań socjologicznych „Rejting” w październiku 2015 roku. Z rezultatów badań wynika, że 41% ankietowanych popiera uznanie członków OUN-UPA za uczestników walki o niezależność Ukrainy, 38% jest przeciw, a 21% nie ma zdania na ten temat.

Po raz pierwszy od początku badań liczba pozytywnych odpowiedzi na to pytanie przewyższyła liczbę negatywnych. W ciągu ostatniego roku liczba pozytywnie nastawionych wzrosła z 27% do 41%, a liczba przeciwników zmniejszyła się z 52% do 38%.

Największe poparcie dla idei uznania członków OUN-UPA za uczestników walki o niezależność Ukrainy notuje się na zachodzie kraju (76%), najmniejsze na południu (27%) i wschodzie (23%).

2
Fot. http://ratinggroup.ua

 

Im młodsi są respondenci, tym większe wyrażają poparcie dla omawianej idei. Tak samo poparcie jest większym wśród mężczyzn i osób ukraińskojęzycznych.

3
Fot. http://ratinggroup.ua

 

Badania przeprowadzono na grupie 1800 osób dorosłych w dniach 1-6 października 2015 roku.

9 kwietnia 2015 roku Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę o uznaniu roli organizacji, które walczyły o niezależność Ukrainy w XX wieku. Znalazły się wśród nich m.in. Hetmanat, Ukraińska Republika Ludowa, Zachodnioukraińska Republika Ludowa, UPA, OUN, Sejm Karpackiej Ukrainy i inne.

Kwestia przyjęcia wspomnianej ustawy wzbudziła kontrowersje m.in. w Polsce, także wobec zbieżności terminu głosowania z wystąpieniem w ukraińskim parlamencie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Źródło: ratinggroup.ua, iportal.rada.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Polska zwołuje spotkanie Grupy V4 wobec działań Rosji

Premier RP Mateusz Morawiecki zainicjował spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej w związku z działaniami Rosji i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.