sobota, 13 czerwiec, 2026
pluken
Home / Wiadomości / Tydzień 24-30 sierpnia w relacjach polsko-ukraińskich
Fot. unn.com.ua
Fot. unn.com.ua

Tydzień 24-30 sierpnia w relacjach polsko-ukraińskich

Share Button

polukrZdecydowanie najsilniejszym akcentem w ciągu ostatnich dni były kontrowersje dotyczące propozycji prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie rozszerzenia lub zmiany formatu rozmów na temat konfliktu w Donbasie.

Po spotkaniu z przywódcami Francji i Niemiec, które miało miejsce w Berlinie 24 sierpnia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił, że nie widzi potrzeby zmian w formacie rozmów dotyczących uregulowania sytuacji na Ukrainie. Ta wypowiedź spowodowała liczne komentarze polskich mediów oraz członków rządu, które określiły propozycję prezydenta Andrzeja Dudy jako nietrafioną i zbyt pochopną, a zachowanie ukraińskiego prezydenta jako afront wobec Polski.

We wtorek, 25 sierpnia o planach dalszych rozmów w sprawie włączenia Polski w rozmowy na temat sytuacji na wschodzie Ukrainy poinformował zastępca szefa Administracji Prezydenta Ukrainy, Konstantyn Jelisejew. Sprawa ta ma być jedną z kwestii, które będą omawiane podczas wizyty w Kijowie doradcy prezydenta RP ds. zagranicznych, Krzysztofa Szczerskiego, który ma odwiedzić stolicę Ukrainy na początku września.

Propozycję prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski i innych krajów regionu do rozmów w sprawie sytuacji na wschodzie Ukrainy należy traktować raczej jak sygnał zapowiadający zwiększenie aktywności Polski na forum regionalnym, także w kwestiach polityki wschodniej UE, niż realne dążenie do zmian w istniejących formatach negocjacji. Jak na razie zmiana formatu rozmów, choć wielokrotnie wcześniej omawiana, nie jest realną ze względu na potencjalnie krytyczne stanowisko Rosji, w interesie której nie leży włączanie kolejnych państw czy organizacji do procesu negocjacyjnego, ani trwałe zakończenie konfliktu w Donbasie.

Sytuacja na Ukrainie była także tematem rozmów podczas wizyty Andrzeja Dudy w Berlinie. Jako że była to pierwsza, niejako „zapoznawcza” wizyta niedawno zaprzysiężonego prezydenta, najprawdodpobniej nie zapadły tam żadne konkretne ustalenia.

Dariusz Materniak

Tekst ukazał się na łamach portalu Wschodnik.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/Getty Images

USA przekazują Ukrainie dane do ataków na cele w głębi Rosji

O działaniach Pentagonu poinformował ambasador USA przy NATO Według Matthew Wittakera, przedstawiciela USA przy NATO, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.