wtorek, 18 styczeń, 2022
pluken
Home / Biznes / Tydzień 24-28 sierpnia w gospodarce Ukrainy: Wymarzona restrukturyzacja zadłużenia, pesymistyczne prognozy i zmniejszenie zarobków
Fot. wschodnik.pl
Fot. wschodnik.pl

Tydzień 24-28 sierpnia w gospodarce Ukrainy: Wymarzona restrukturyzacja zadłużenia, pesymistyczne prognozy i zmniejszenie zarobków

Share Button

biznesOstatni pełny tydzień lata przyniósł dla gospodarki Ukrainy dziejową wiadomość – Ministerstwo Finansów Ukrainy i specjalny komitet wierzycieli osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie restrukturyzacji 14 wydań państwowych i gwarantowanych przez państwo euroobligacji na łączną kwotę około 18 miliardów dolarów USA.

Jak podkreślono w oficjalnym oświadczeniu ukraińskiego Ministerstwa Finansów, kluczowym aspektem osiągniętego porozumienia jest zgoda na umorzenie 20% wartości nominalnej długu (zresztą jak prognozowano wcześniej), co oznacza „przebaczenie” 3,6 mld dolarów USA. Łączna kwota może wzrosnąć do 3,8 mld dolarów USA, jeśli w końcowym rezultacie będą również restrukturyzowane gwarantowane przez państwo zagraniczne kredyty przedsiębiorstw państwowych. Według wstępnych warunków, wszystkie obligacje zostaną zamienione na 9 nowych serii euroobligacji, w których odbywać się będzie wypłata kapitału w równych ratach od 2019 do 2027 roku. Nowa stopa procentowa dla wszystkich nowych obligacji wynosi 7,75% w skali roku, co oznacza minimalny wzrost kuponu o około 50 punktów bazowych (0,50%) w porównaniu ze średnioważoną stawką według aktualnych warunków umownych. Wymagania wstępne przewidują również narzędzie rekompensaty kosztów” (VRI) – to nowe papiery wartościowe, przywiązane do wskaźników wzrostu realnego PKB, co zapewni wierzycielom ewentualne dodatkowe płatności w okresie 2021-2040 na poniższych warunkach:

– żadnych spłat, jeśli wzrost realnego PKB wyniesie poniżej 3%;
– 15% od wzrostu realnego PKB, jeśli ten wzrost wyniesie 3-4%;
– 40% od wzrostu realnego PKB, jeśli ten wzrost wyniesie ponad 4%;
– maksymalna wielkość płatności jest ograniczona do 1% PKB w latach 2021-2025;
– żadne płatności nie będą realizowane do momentu, gdy nominalny PKB Ukrainy nie przekroczy 125,4 mld dolarów USA.

„Chociaż osiągnięcie wyniku negocjacji był trudne, udało nam się to osiągnąć w konstruktywny sposób – skomentowała umowę na swej stronie w Facebooku Natalia Jareśko. – Ukraina otrzyma natychmiastowe i dość znaczne zmniejszenie długu na 3,6 mld dolarów USA, zachowując przy tym swój status na rynkach kapitałowych, co jest dużym plusem dla gospodarki i systemu bankowego Ukrainy. Otrzymamy dofinansowanie w wysokości około 11,5 mld dolarów USA w ramach naszego programu współpracy z MFW, co da nam dostateczną wolność finansową.” Pozytywnie oceniła osiągnięcie porozumienia ze specjalnym komitetem wierzycieli dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. „Gratulujemy dzisiejszego uzgodnienia warunków propozycji dotyczących wymiany długu między rządem Ukrainy i komitetem specjalnym wierzycieli, który jest właścicielem państwowego i gwarantowanego przez państwo długu Ukrainy – powiedziała. – Deklarowane parametry umowy pomogą przywrócić odporność zadłużeniową i wraz z wysiłkami władz odnośnie reform, znacząco osiągnąć cele, które zostały określone w programie współpracy Ukrainy z MFW. A mianowicie – pełna realizacja umowy, pozwoli uzyskać spodziewane ułatwienia w obsłudze zadłużenia, zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na finansowanie…, a także wyraźnie skieruje wielkość długu publicznego w kierunku redukcji.”

Pełny tekst artykułu dostępny na portalu Wschodnik.pl

 

Share Button

Czytaj również

Войцех Бальчун. фото: i.wnp.pl

Wojciech Balczun szefem ukraińskich kolei

Wojciech Balczun, były prezes PKP Cargo zwyciężył w konkursie na dyrektora generalnego ukraińskich kolei państwowych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.