poniedziałek, 25 październik, 2021
pluken
Home / Komentarze i opinie / Polityka / Rozstrzelana Rosja
z15629569QBorys-Niemcow1

Rozstrzelana Rosja

Share Button

z15629569Q,Borys-NiemcowNie, w Rosji nie będzie Majdanu. I nie dlatego, że „nigdy nie będziemy braćmi” bo w Rosji „nie ma ducha, aby być wolnym”, o czym pisała w swoich wierszach Anastazja Dmitruk. Ta ostatnia teza jest wygodna zwłaszcza dla różnego rodzaju polityków-populistów o radykalnych poglądach i faktycznie nieźle opisuje mentalne historyczne „wiekowe” nastawienie rosyjskiego społeczeństwa do cara-batiuszki. W carskiej Rosji, która jest obecnie natchnieniem dla ideologów „nowej Rosji” i jej tradycyjnej imperialnej otoczki (Małorosji, Besarabii, Kaukazu), „majdany” (narodowe wystąpienia przeciwko władzy) zawsze były topione we krwi. Dlatego właśnie nie będzie „maneżowej sotni” (od Pl. Maneżowego w centrum Moskwy – przyp. tłum.), rozstrzelanej podczas ewentualnych wystąpień o masowych charakterze. Wystarczy działalność FSB-KGB, która rozstrzela dziesięć osób, wyśle za kraty jeszcze dwudziestu aktywistów aby nie dopuścić do masowego protestu. Rosjanin zawsze rozumiał przede wszystkim siłę!

Właśnie dlatego zabójstwo pod murami Kremla jednego z najbardziej charyzmatycznych opozycjonistów Rosji (czy nie jedynego?), aktywnego krytyka Putina – Borysa Niemcowa pozostanie najprawdopodobniej bez konsekwencji. Chciałoby się widzieć place pełne ludzi, mających ogień w oczach, zdolnych samodzielnie myśleć i oceniać kłamstwa płynące z Kremla. Jednak nie ma co liczyć na to, przynajmniej nie w najbliższym czasie. Nawet, jeśli prawdą jest to co mówił Niemcow – że większość Rosjan jest zastraszona i nie może wyrażać swoich poglądów, stąd też 84% poparcie dla Władimira Putina. Ludzie boją się represji, zwolnień z prac, głodu, niepewności (a wszystko to pokazuje rosyjska telewizja relacjonująca wydarzenia na Ukrainie) i dlatego ich zdaniem nawet zły car jest lepszy od chaosu. Takiemu stanowi rzeczy oprócz władzy winna jest także opozycja, której faktycznie nie ma.

Niemcow był człowiekiem Jelcyna, świadkiem tej epoki, w której Rosja jeszcze budowała gospodarkę rynkową i liberalną demokrację. Młody, ambitny polityk miał wszelkie szanse aby zastąpić Borysa Jelcyna, jednak stało się inaczej i do władzy doszedł kto inny. Patrząc na pozostałych dzisiaj rewolucjonistów, nie widać kogoś, kto stanowiłby realną alternatywę dla putinowskiego wektora rozwoju, w który mogliby uwierzyć Rosjanie. Były premier Kasjanow, to podobnie jak Niemcow, relikt dawno zapomnianej epoki. Prochorow i Chodorkowski – oligarchowie różnego szczebla, ale jednak nadal oligarchowie, którzy okradali zwyczajnych obywateli i tą drogą zdobyli bogactwo i sławę. Kasparow – cichy teoretyk, pozbawiony przymiotów lidera, poza tym nie jest etnicznym Rosjaninem (a w Rosji jak czemuś winni nie są Amerykanie, to zapewne Żydzi). Nawalny to jeszcze wczoraj jedyna chyba postać zdolna być wspólnym kandydatem opozycji, dzisiaj – o image’u prawie faszysty (choć to w jakimś sensie wymysł propagandy). Rosyjscy nacjonaliści dzisiaj pozostają na garnuszku Kremla, grając rolę dyżurnego winowajcy wszelkich niedostatków rosyjskiego społeczeństwa. Dodając do tego panującą wszem i wobec atmosferę niemal radzieckiej szpiegomanii – i mamy niemal pełny obraz rosyjskiego społeczeństwa.

W takiej sytuacji Rosja nie ma szans na żadne pozytywne zmiany. Normalnym trybem demokratycznych wyborów Rosji nie da się dziś zmienić, jako że działania podejmowane przez władze, mające na celu zduszenie wszelkich przejawów swobody, przypominają do złudzenia czasy stalinowskie. Każda próba wystąpienia przeciwko władzy w Moskwie zostanie krwawo utopiona we krwi, tak jak to było w czasie rewolucji 1905 roku. Wystąpienia na peryferiach także mają bardzo małe szanse na sukces, podobnie jak kiedyś powstania w carskiej Rosji. Rosja carów, wielka na mapie w czasach Romanowów – a faktycznie państwo rolnicze o niskim poziomie życia obywateli, upadła wskutek kilku przyczyn, w tym pierwszej wojny światowej – zniszczyły ją wewnętrzne problemy i zewnętrzni wrogowie, którzy wynieśli do władzy swoich agentów (w tym W.I.Lenina). Oby do kolejnych zmian w Rosji nie była potrzebna kolejna wojna światowa…

Walerij Krawczenko

Share Button

Czytaj również

Kadr z filmu „Granica. Operacja Hrubieszów” / fot. YouTube

Niechciani Wyklęci spod Hrubieszowa

Choć wielu z nich zapewne wciąż miało w pamięci widok ciał bezbronnych cywilów, których zamordowano …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.