sobota, 10 czerwiec, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Premier Luksemburga nie widzi potrzeby wyboru Ukrainy między UE i Unią Celną

Premier Luksemburga nie widzi potrzeby wyboru Ukrainy między UE i Unią Celną

Share Button

KIJÓW. 24 czerwca. UNN. Luksemburg popiera zawarcie umowy stowarzyszeniowej i ws. strefy wolnego handlu między Ukrainą i Unią Europejską na szczycie w „Partnerstwa Wschodniego” w Wilnie – powiedział remier Luksemburga Jean-Claude Juncker podczas spotkania z premierem Ukrainy Mykołą Azarowem w Luksemburgu.

„Uważamy, że układ o stowarzyszeniu powinien być podpisany na szczycie w Wilnie” – powiedział Jean-Claude Juncker.

Luksemburski premier nie widzi sprzeczności między współpracą z UE i Unią Celną oraz potrzeby Ukrainy do wyboru między tymi dwoma związkami. Jest przekonany, że Ukraina ze względu na ich względów historycznych, gospodarczych i innych współpracuje z dwoma stowarzyszeniami: „Co do mnie, nie widzę żadnego konfliktu podejścia w UE i Unii Celnej. Ukraina jest niezwykle strategicznie ważnym krajem w Europie. A z racji swojej pozycji musi mieć specjalne stosunki z Rosją.”

Uważa również, że stosunki gospodarcze powinny być absolutnym priorytetem w stosunkach między Ukrainą a UE, a także w dwustronnych stosunkach między Ukrainą i Luksemburgiem.

Z kolei Azarow powiedział, że rząd Ukrainy zapewni gwarancje rządowe dla realizacji dużych projektów inwestycyjnych i opisał kroki rządu, mające na celu deregulację, uproszczenie otoczenia dla biznesu na Ukrainie. Azarow powiedział, że jutro spotka się z przedstawicielami środowisk gospodarczych w Luksemburgu, i odpowie na wszystkie pytania jakie będą interesować przedsiębiorców.

Dzisiaj premier Azarow przybył z dwudniową wizytą roboczą do Luksemburgu. Szef rządu Ukrainy był obecny na posiedzeniu Rady Współpracy UE – Ukraina.
Źródło: UNN

http://www.unn.com.ua/uk/news/1225190-premyer-lyuksemburgu-ne-bachit-neobkhidnosti-dlya-ukrayini-obirati-mizh-ms-ta-yes

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Rosjanie zniszczyli zaporę w Nowej Kachowce

Według części ocen, zniszczenie zapory może oznaczać początek ukraińskiej kontrofensywy. Strona ukraińska oskarża o wysadzenie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.