czwartek, 26 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Radosław Sikorski: Kijów musi być szybszy w spełnianiu warunków niezbędnych do podpisania umowy stowarzyszeniowej

Radosław Sikorski: Kijów musi być szybszy w spełnianiu warunków niezbędnych do podpisania umowy stowarzyszeniowej

Share Button

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wezwał władze ukraińskie do szybszego wdrażania warunków niezbędnych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, podał Interfax – Ukraina.

Po posiedzeniu Europejskiej Rady Ministrów Spraw Zagranicznych w  Luksemburgu, Minister Sikorski powiedział dziennikarzom, że Bruksela wyraża obawy, że Ukraina może nie zdążyć z przeprowadzeniem konkretnych reform niezbędnych do popisania układu stowarzyszeniowego z Unią.

„Jak powiedziałem rano, obawiamy się, że Ukraina może spóźnić się ze spełnieniem warunków od których zależy podpisanie umowy” – powiedział polski minister. Sprawa odnosi się do zmian kodeksu wyborczego, ustawy o prokuraturze oraz niektórych przepisów dotyczących sprawiedliwości. W związku z zagrożeniem fiaskiem przyszłej umowy, Sikorski wezwał władzę Ukrainy do przyśpieszenia w kierunku zmian tych konkretnych przepisów.

Polski minister dodał, iż miesiąc wcześniej gościł w Kijowie wraz z kolegami z Litwy, Holandii i Danii. Dodał, iż już wtedy sygnalizował władzom ukraińskim, że przyjęcie ustaw w „ostatniej chwili” nie wystarczy. Wyjaśniał, że UE – reprezentowana przez parlament, państwa członkowskie i Komisję Europejską – musi ocenić ukraińskie reformy, a to może trwać tygodniami. Zauważył, że Ukraina ma czas do końca lata aby wdrożyć konkretne reformy. Inaczej podpisanie układu stowarzyszeniowego w listopadzie tego roku nie będzie możliwe.

Na podstawie: en.interfax.com.ua

Ilona Dudek

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/ICTV

Zelensky: koniec wojny będzie w dyplomacji

Prezydent Ukrainy uważa, że wojna pomiędzy Rosją i Ukrainą zakończy się szlakiem rozmów dyplomatycznych, ale …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.