poniedziałek, 22 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Radosław Sikorski: Ukraina nie jest gotowa do podpisania umowy o stowarzyszeniu między Ukrainą i UE

Radosław Sikorski: Ukraina nie jest gotowa do podpisania umowy o stowarzyszeniu między Ukrainą i UE

Share Button

KIJÓW. 24 czerwca. UNN. Podpisanie umowy o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą w listopadzie w Wilnie jest dzisiaj zagrożone – powiedział polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu, podaje UNN odnosząc się do radia „Swoboda”.

Polski dyplomata zauważył, że z Ukrainą jest prowadzony intensywny dialog.

„Bacznie obserwujemy rozwój sytuacji, a zwłaszcza rozwój w dwóch obszarach – systemu wyborczego i prokuratury” – powiedział Sikorski.

„O ile wiem, reformy na Ukrainie nie są przeprowadzane, tak że dzisiaj wniosek może być tylko jeden:. Ukraina nie jest gotowa do podpisania umowy stowarzyszeniowej”

Polski dyplomata dodał, że „zależy teraz od władz ukraińskich, czy umowa zostanie podpisana, czy nie.”

Dziś w Luksemburgu, oprócz spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej odbywa się również Rada UE – Ukraina. Z Kijowa udał się tam premier Mykoła Azarow. Tematem spotkania jest stan stosunków dwustronnych i spełnienie przez Ukrainę warunków wymaganych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

Przedstawiciele państw członkowskich UE wielokrotnie ostrzegali, że umowa stowarzyszeniowa może nie być podpisana w tym roku, ze względu na niechęć Ukrainy do zmian. Urzędnicy  UE wyrażają nadzieję, że będzie to jednak możliwe.

Źródło: UNN

http://www.unn.com.ua/uk/news/1225168-r-sikorskiy-znovu-postaviv-pid-sumniv-pidpisannya-ugodi-pro-asotsiatsiyu-ukrayini-z-yes

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Donald Tusk i Wołodymyr Zelensky spotkają się w Warszawie

Spotkanie ma odbyć się przed szczytem NATO, planowanym na 9-11 lipca 2024 roku. „Unia zrozumiała …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.