niedziela, 24 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Przebywający w Polsce obywatele Ukrainy coraz mniej zainteresowani pracą w innych krajach  
Fot. EWL Group
Fot. EWL Group

Przebywający w Polsce obywatele Ukrainy coraz mniej zainteresowani pracą w innych krajach  

Share Button

Obywatele Ukrainy, którzy przebywają obecnie w Polsce, rzadziej szukają zatrudnienia w innych krajach niż przed początkiem rosyjskiej agresji. Świadczą o tym wyniki badania „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.   

Badanie pokazało, że wśród przebywających w naszym kraju obywateli Ukrainy zdecydowanie obniżyła się chęć poszukiwania pracy w innych państwach niż Polska. Tuż przed wybuchem wojny 55% ukraińskich obywateli w naszym kraju deklarowało, że szukało zatrudnienia poza granicami Polski. W 2023 roku odsetek ten jest ponad dwukrotnie mniejszy i wynosi 24%. Warto podkreślić, że wśród uchodźców wojennych wynosi on zaledwie 14%.

Zdaniem autorów badania, fakt ten świadczy o tym, że Polska w odpowiedni sposób zaspokoiła potrzeby obywateli Ukrainy związane z aktywizacją zawodową oraz sprostała ich oczekiwaniom zarówno tych, którzy uciekali przed wojną, jak i tych, którzy szukali w naszym kraju zatrudnienia.

Polska odniosła ogromne sukcesy w zapewnianiu pracy uchodźcom z Ukrainy, z których zdecydowana większość znalazła swoją pierwszą pracę w naszym kraju. Zapewnienie obywatelom Ukrainy stabilnej pracy w Polsce, odpowiadającej ich wysokim kompetencjom oraz umożliwiającej rozwój zawodowy, jest kluczowym czynnikiem, który może zatrzymać zarówno ukraińskich migrantów, jak i uchodźców w Polsce na dłużej” – komentuje wyniki badań Andrzej Korkus, prezes Platformy Migracyjnej EWL.

Główny kraj alternatywnej migracji dla obywateli Ukrainy, którzy są zainteresowani zatrudnieniem w innych państwach niż Polska, wciąż stanowią Niemcy. Obecnie niemal 2/3 z nich (64%) wskazuje Niemcy jako kraj, w którym poszukiwało zatrudnienia w ciągu ostatniego roku. Istotne jest, że wśród migrantów przedwojennych odsetek poszukujących pracy za Odrą jest o 25 pkt proc. wyższy niż wśród uchodźców wojennych (69% wobec 44%).  

Zdaniem ekspertów EWL, tak wysoki wynik naszych zachodnich sąsiadów może być skutkiem wprowadzonych w związku z rosyjską inwazją zmian w europejskim prawie migracyjnym oraz ogromnego zapotrzebowania Niemiec na pracowników zagranicznych.

Na drugim miejscu wśród ukraińskich obywateli tradycyjnie uplasowały się Czechy (23%), jednak warto podkreślić, że w tym kraju częściej zatrudnienia poszukiwali migranci przedwojenni z Ukrainy (26%) niż uchodźcy wojenni (11%). Wśród uchodźców dużym zainteresowaniem cieszą się perspektywy pracy w Wielkiej Brytanii (30%), USA (22%) oraz we Włoszech (19%), zaś wśród migrantów przedwojennych – w Norwegii (13%) oraz Szwecji (11%).

Badanie z obywatelami Ukrainy przebywającymi w Polsce zostało przeprowadzone w dniach 4–13 marca 2023 roku za pomocą wywiadów bezpośrednich F2F w kilkunastu miejscowościach Polski na próbie liczącej łącznie N=500 dorosłych obywateli Ukrainy, zarówno migrantów przedwojennych, jak i uchodźców wojennych z Ukrainy. Kwestionariusz badania został opracowany przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW z wykorzystaniem części pytań zgłoszonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Urząd do Spraw Cudzoziemców i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Źródło: EWL Group

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Siły ukraińskie ostrzelały Krym

Ukraińska armia i SBU przeprowadziły uderzenie na lotnisko Saki na Krymie. Równolegle, Rosja przeprowadziła atak …