piątek, 24 marzec, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina zaczęła przygotowywań infrastrukturę dla zachodnich samolotów
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Ukraina zaczęła przygotowywań infrastrukturę dla zachodnich samolotów

Share Button

Według rzecznika Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurija Ihnata, rozpoczęły się prace nad przygotowaniem zdolności lotniskowych dla samolotów typu F-16, jakie ma otrzymać Ukraina.

Według rzecznika, przygotowanie niezbędnego zaplecza dla przyjęcia samolotów wielozadaniowych, jakie ma otrzymać Ukraina zabierze „sporo czasu”. „Te (samoloty) pomogłyby Ukrainie na drodze do zwycięstwa i deokupacji naszych terytoriów (…) terminy dla szkolenia pilotów i załóg nie są odpowiednie w warunkach wojennych” – powiedział rzecznik SP Ukrainy.

Wcześniej pojawiła się informacja, że samoloty F-16 byłyby „opcją” dla Sił Powietrznych Ukrainy. Oczekuje się, że decyzja o przekazaniu Ukrainie samolotów zostanie podjęta na spotkaniu w Ramstein planowanym na luty 2023 roku. Na Ukrainę mogę trafić przede wszystkim samoloty F-16 z USA, ale nie są wykluczone także dostawy francuskich Mirage oraz szwedzkich Gripen.

W najbliższym czasie mają zostać sfinalizowane rozmowy ws. dostaw MiGó2-29 ze Słowacji (na zdj.). Najprawdopodobniej wcześniej na Ukrainę trafiły MiGi-29 z Polski, o czym nieoficjalnym informują polskie media.

Na podstawie: censor.net, DGP

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Prezydent USA w Kijowie: wojna Putina zmierza do porażki

20 lutego 2023 prezydent USA Joe Biden pojawił się z niezapowiedzianą wizytą w stolicy Ukrainy. …