czwartek, 21 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Ukraińska armia wyzwoliła 12 miejscowości w obwodzie ługańskim
Fot. ukrinform.ua
Fot. ukrinform.ua

Ukraińska armia wyzwoliła 12 miejscowości w obwodzie ługańskim

Share Button

Równolegle, trwają nadal ciężkie walki w pobliżu Bachmutu i Awdijewki.

„Po porażkach wroga na strategicznych kierunkach, braku zdolności zdobycia Kijowa, a także porażkach na kierunkach Charkowa, Limanu i Chersonia, pozostaje mu dążenie do osiągnięcia suckesów na poziomie taktycznym (…) jednym z celów, jak wynika z narracji rosyjskiej propagandy, było i jest „wyzwolenie narodu Donbasu” – powiedział rzecznik wschodniego zgrupowania wojsk SZ Ukraiy, Serhij Czerewatyj. Jak wynika z dostępnych danych i oświadczeń strony ukraińskiej, pomimo powtarzających się ataków, siłom rosyjskim nie udaje się przerwać ukraińskiej obrony.

Ponadto, według rosyjkiego opozycyjnego portalu „Meduza”, wycofanie się z Chersonia stało się bolenym wydarzeniem dla rosyjskich elit, wśród którycy pojawiło się przekonanie o przegraniu wojny. Nadal jednak otoczenie rosyjskiego prezydenta liczy na ograniczenie wsparcia Ukrainy przez kraje zachodnie wobec potrzeb związanych z dostawami surowców energetycznych w okresie zimowym. Rosjanie liczą także na kryzys polityczny na Ukrainie oraz zwiększenie zdolności własnej armii w związku z mobilizacją.

Równocześnie, według brytyjskiego wywiadu, wycofanie się siły rosyjskich z Chersonia odbyło się w sposób dużo bardziej zorganizowany, niż miało to miejsce wcześniej: straty w technice wojskowej można liczyć w dziesiątkach, a nie setkach sztuk, co należy uznać za sukces dużo bardziej efektywnego dowodzenia mianowanego w październiku na stanowisko generała Surowkina.

Na podstawie: ukrinform.ua, pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraińska armia ostrzelała bazę w Sewastopolu

Według źródeł ukraińskich do ataku użyto pocisków manewrujących. Zgodnie z komunikatem strony ukraińskiej, do ataku …