czwartek, 20 czerwiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjski atak na Ukrainę – dzień dwudziesty piąty, stan na godzinę 22.00
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Rosyjski atak na Ukrainę – dzień dwudziesty piąty, stan na godzinę 22.00

Share Button

W ciągu ostatnich dwóch dni (19-20 marca 2022r.) sytuacja na obszarze objętym walkami pozostaje stabilna.

Na poszczególnych odcinkach, gdzie toczą się walki: w pobliżu Kijowa, w obwodach czernihowskim i sumskim, wokół Charkowa, na Donbasie oraz w pobliżu Chersonia i Mikołajewa siły rosyjskie nie prowadzą operacji zaczepnych i przeszły do obrony, okopując się na zajętych pozycjach. Ze strony ukraińskiej aktywne działania realizują m.in. Siły Specjalnych Operacji, które realizują zadania na tyłach zgrupowań rosyjskich.

Nadal trwają ciężkie walki w oblężonym Mariupolu, gdzie jednostki rosyjskie nie są w stanie przełamać obrony sił ukraińskich. W walkach zniszczono m.in. jeden z pododdziałów specnazu GRU (rosyjskiego wywiadu wojskowego). Walki trwają także w pobliżu Buczy i Irpienia; z kolei w pobliżu Browarów siły rosyjskie poniosły straty w czołgach i sprzęcie zmechanizowanym. Znajdujące się tam jednostki rosyjskie są odcięte od dostaw paliwa i amunicji. Rosyjskie jednostki zostały rozbite także w obwodzie zaporoskim.

W sobotę, 19 marca, rosyjskie lotnictwo przeprowadziło atak rakietowy na skład amunicji w obwodzie iwanofrankiwskim, jak wynika z oświadczenia strony rosyjskiej – z użyciem pocisku hipersonicznego „Kindżał”. Nie ma dokładnych informacji o skutkach ataku ani o ewentualnych ofiarach. Z kolei w niedzielę, 20 marca, w obwodzie winnickim zestrzelony został rosyjski pocisk manewrujący. Z kolei w wyniku rosyjskiego ostrzału koszar 79 Brygady Powietrznodesantowej w Mikołajowie zginęło co najmniej 80 osób, a wiele zostało rannych.

W miastach zajętych przez rosyjską armię: w Chersoniu, Berdiańsku, Melitpolu, Energodarze i innych miejscowościach trwają antyrosyjskie demonstracje.

Straty sił rosyjskich zbliżają się do 15 tys. żołnierzy. Straty sprzętowe to ponad 460 czołgów, 1300 pojazdów opancerzonych, 98 samolotów i 118 śmigłowców.

W wywiadzie dla telewizji CNN prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky stwierdził, że Kijów nie zgodzi się na żaden kompromisy dotyczące integralności terytorialnej. „Są takie kompromisy, na jakie nie możemy być gotowi jako niezależne państwo. Nie będzie żadnych kompromisów co do integralności terytorialnej i suwerenności” – powiedział Zelensky.

Na podstawie: mil.in.ua, defence-ua.com

Dariusz Materniak

 

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Sekretarz stanu USA przybył z wizytą do Kijowa

We wtorek, 14 maja 2024 roku, podczas pobytu w Kijowie, Anthony Blinken zapowiedział dalszą pomoc …