czwartek, 28 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Sekretarz stanu USA: NATO nie zagraża Rosji
Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl
Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Sekretarz stanu USA: NATO nie zagraża Rosji

Share Button

Anthony Blinken stwierdził, że Sojusz Północnoatlantycki ma charakter defensywny i nie stanowi żadnego zagrożenia dla Rosji.

Według szefa amerykańskiej dyplomacji kraje NATO nigdy nie składały obietnic wykluczających przyjęcie do Paktu kolejnych krajów Europy Wschodniej. Blinken dodał, że obecny kryzys można rozwiązać drogą dialogu, choć Rosja utrudnia to stawiając na początku wygórowane warunki.

Anthony Blinken przeprowadził 7 stycznia 2022 roku rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kulebą. Podczas rozmowy omówione zostały aktualne działania w związku z rosyjską koncentracją wojsk oraz plany dotyczące rozmów planowanych w okresie od 10 do 13 stycznia 2022 roku.

Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, odnosząc się do zbliżających się rozmów z Rosją stwierdził, że należy być przygotowanym na scenariusz, w którym „wysiłki dyplomatyczne zawiodą”.

Według kanału NBC News, powołującego się na źródła w dyplomacji USA, Stany Zjednoczone są gotowe dyskutować na temat zmniejszenia ćwiczeń i obecności wojskowej w Europie Środkowej i Wschodniej, jeśli na takie kroki zdecyduje się także Rosja. Takie działania miałyby być jednak realizowane w konsultacji z krajami partnerskimi NATO, w których stacjonują wojska USA.

Na podstawie: pravda.com.ua, state.gov, twitter.com/nbcnews

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Prezydent RP: nie wierzę by spór o zboże zmienił relację z Ukrainy

Andrzej Duda odniósł się do kwestii związanych z kryzysem wokół dostaw zboża z Ukrainy w …