sobota, 9 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Genewa: rozpoczynają się rozmowy USA-Rosja
Fot. pravda.com.ua/getty images
Fot. pravda.com.ua/getty images

Genewa: rozpoczynają się rozmowy USA-Rosja

Share Button

9 i 10 stycznia 2022 roku odbędą się rozmowy pomiędzy delegacjami USA i Rosji ws. spornych kwestii dotyczących sfery bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim w związku z rosyjską koncentracją wojsk wokół granic Ukrainy.

Przed początkiem rozmów miało miejsce spotkanie sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena i Wysokie Przedstawiciela UE ds. stosunków zewnętrznych, Josepa Borrella, podczas którego omówione zostały w pierwszej kolejności kwestie związane z rosyjską aktywnością w pobliżu granic Ukrainy. Przedstawiciele USA i UE podkreślili konieczność deeskalacji sytuacji oraz ostrzegli stronę rosyjską przed „zmasowanymi konsekwencjami” w przypadku kontynuowania agresji przeciwko Ukrainie.

„Nie może być żadnych ograniczeń co do niezależności Ukrainy czy jej prawa dokonywania wyborów w polityce zagranicznej. I oczywiście, jakiekolwiek dyskusje o Ukrainie wymagają obecności samej Ukrainy za stołem rozmów” – zaznaczył szef unijnej dyplomacji.

Również rosyjska delegacja przybyła do Genewy przed południem 9 stycznia 2022 roku. Rozmowy mają być prowadzone wieczorem, a ich główna część ma odbyć się 10 stycznia 2022 roku. Z kolei na 12 stycznia planowane jest pierwsze od 2,5 roku posiedzenie Rady Rosja-NATO.

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. sejm.gov.pl

Nowy marszałek Sejmu przeprowadził rozmowę z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy

Rozmowa szymona Hołowni i Rusłana Stefanczuka odbyła się za pośrednictwem Interetu. „To co stało się …