czwartek, 21 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Zelensky: Ukraina chce jasnej perspektywy członkostwa w NATO
Fot. ze2019.com
Fot. ze2019.com

Zelensky: Ukraina chce jasnej perspektywy członkostwa w NATO

Share Button

Prezydent Ukrainy stwierdził, że jego kraj oczekuje jasnych deklaracji ze strony Sojuszu w 2022 roku.

„Wszyscy nie możemy dziś zgodzić się z tezą, a która dziś jest dość popularna – o UE za 30 lat, a NATO kiedyś-tam, za lat 50. To demotywuje wszystkich i spowalnia. Dla szybkiego ruchu naprzód nie chcemy marnować czasu na drugorzędne sprawy” – powiedział ukraiński prezydent podczas spotkania z liderami Polski i Litwy 20 grudnia 2021 roku. Podkreślił, że Ukraina chciałaby usłyszeć jasne deklaracja w 2022 roku.

W zeszły piątek, 17 grudnia, Rosja opublikowała listę swoich postulatów w relacjach z krajami UE i NATO. Zawiera ona m.in. żądanie, by Sojusz przyjął dokument, w którym zobowiąże się do nierozszerzania o kolejne państw Europy Wschodniej, w tym Ukrainę. Państwa Sojuszu odrzuciły takie podejście.

Z kolei doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa, Jake Sullivan, po rozmowie z asystentem prezydenta Rosji stwierdził, że rozmowy na temat „gwarancji” o jakich mowa była w piątek może odbywać się tylko w koordynacji z europejskimi partnerami i sojusznikami Waszyngtonu oraz że takie rozmowy będą możliwe tylko w warunkach deeskalacji napięcia.

Na podstawie: pravda.com.ua, president.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraińska armia ostrzelała bazę w Sewastopolu

Według źródeł ukraińskich do ataku użyto pocisków manewrujących. Zgodnie z komunikatem strony ukraińskiej, do ataku …