środa, 1 luty, 2023
pluken
Home / Wiadomości / USA przekażą Ukrainie pomoc finansową na wzmocnienie bezpieczeństwa granic
Fot. mvs.gov.ua
Fot. mvs.gov.ua

USA przekażą Ukrainie pomoc finansową na wzmocnienie bezpieczeństwa granic

Share Button

Realizacja projektów o wartości 24,5mln dolarów ma dotyczyć zwiększenia bezpieczeństwa na granicach Ukrainy z Rosją i Białorusią.

Ze strony ukraińskiej projekty dotyczące wzmocnienia granicy mają być realizowane przez Państwową Służbę Przygraniczną Ukrainy. Zakładają one rozbudowę systemów rozpoznania, wideoidentyfikacji i systemów bezzałogowych, jak również zakup indywidualnego wyposażenia dla funkcjonariuszy służb granicznych, w tym środków łączności oraz pojazdów. Rozbudowana ma zostać także infrastruktura wykorzystywana przez służby graniczne.

Realizacja zadań w ramach omawianych projektów ma się rozpocząć w styczniu 2022 roku i potrwać przez 12 miesięcy.

Również dzisiaj, 28 grudnia 2021 roku, prezydent USA Joe Biden podpisał projekt budżetu amerykańskiego Departamentu Obrony. Zakłada on przekazanie Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 300 mln dolarów.

Omawiane działania mają związek z utrzymującym się napięciem wokół granic Ukrainy, wynikającym z koncentracji rosyjskich wojsk w pobliżu linii granicznej. Sytuacja ta będzie omawiana przez przedstawicieli USA i Rosji 10 stycznia 2022 roku; 12 stycznia będzie także tematem rozmów Rady Rosja-NATO, która zbierze się po raz pierwszy od 2,5 roku.

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. wp.pl

Płk rez. Piotr Lewandowski: w 2023 roku czekają nas bardziej zmasowane starcia, niż te, które dotąd widzieliśmy

Niemcy zapewne w końcu zgodzą się na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie, ponieważ nacisk na to  …