poniedziałek, 22 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Ukrainy spotka się z sekretarzem generalnym NATO
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Prezydent Ukrainy spotka się z sekretarzem generalnym NATO

Share Button

Rozmowy Wołodymyra Zelenskiego i Jensa Stoltenberga są planowane na 16 grudnia w Brukseli.

Wizyta Wołodymyra Zelenskiego w stolicy Belgii jest związana ze szczytem Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 15 grudnia 2021 roku. Tematem rozmów pomiędzy prezydentem Ukrainy i sekretarzem generalnym NATO będzie przede wszystki sytuacja wokół granic Ukrainy, gdzie utrzymuje się koncentracja rosyjskich wojsk.

Najprawdopodobniej podczas spotkania zostaną omówione także kwestie dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę, w tym sprawa blokowania przez Niemcy dostawy systemów antydronowych i antysnajperskich, które Ukraina zakupiła za pośrednictwem Sojuszu Północnoatlantyckiego, poprzez NATO Support and Supply Agency. Realizację kontraktu zablokowało najprawdopodobniej niemieckie Ministerstwo Gospodarki, uznając, że zakupiony sprzęt nie spełnia warunków charakteryzujących „broń nieśmiercionośną”.

Według ministra obrony Ukrainy, Oleksija Reznikova, strategia „nieprowokowania” Rosji nie przyniesie zakładanych rezultatów. Strona Ukraina zapowiedziała, że będzie realizować takie zakupy w ramach umów dwustronnych z poszczególnymi krajami NATO.

Na podstawie: ukrinform.ua, mil.in.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Donald Tusk i Wołodymyr Zelensky spotkają się w Warszawie

Spotkanie ma odbyć się przed szczytem NATO, planowanym na 9-11 lipca 2024 roku. „Unia zrozumiała …