czwartek, 22 luty, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem USA
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem USA

Share Button

Joe Biden i Wołodymyr Zelensky omówili szereg kwestii, w tym przede wszystkim związanych ze sferą bezpieczeństwa.

Spotkanie oby polityków odbyło się 1 września 2021r. w Białym Domu i trwało około dwóch godzin zamiast planowanej godziny. Według Wołodymyra Zelenskiego, spotkanie odbyło się „w dobrej, konstruktywnej atmosferze”, a prezydent USA pozytywnie ocenił postęp w sferze reform w obszarze sądownictwa i obrotu ziemią.

Podczas rozmów omówiono kwestie związane sytuacją na wschodzie Ukrainy: prezydent Ukrainy zaproponował nowy format współpracy Ukrainy i USA, który ma przyczynić się do rozwiązania konfliktu na Donbasie. Miałoby to być działanie realizowane na szczeblu głów państw, niezależnie od formatu normandzkiego. Podczas spotkania zostały poruszone także kwestie dotyczące Krymu oraz sytuacji bezpieczeństwa na Morzu Czarnym. Według ukraińskiego prezydenta, USA pozytywnie oceniają powstanie i rozpoczęcie prac „Platformy Krymskiej”.

Podczas spotkania prezydentów mowa była także o gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem Zelenskiego, Joe Biden zadeklarował, że USA wprowadzą sankcje wobec Rosji w przypadku zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.

Ponadto, Ukraina ma otrzymać od USA pakiet pomocy wojskowej o wartości 60 mln dolarów, w tym m.in. kolejne dostawy pocisków przeciwpancernych FGM-148 Javelin. Na Ukrainę ma trafić także 2,2 mln dawek szczepionek na Covid-19.

Na podstawie: ukrinform.ua, president.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com Sztab Generalny WP

Ukraińscy żołnierze ćwiczą na polskich poligonach

W Polsce od 2022 roku funkcjonuje misja szkoleniowa dla Ukrainy Realizowane ćwiczenia obserwował pierwszy zastępca …