czwartek, 22 luty, 2024
pluken
Home / Wiadomości / A. Jermak: Rosja już wykorzystuje Nord Stream 2 przeciwko Ukrainie
Fot. Gaz system
Fot. Gaz system

A. Jermak: Rosja już wykorzystuje Nord Stream 2 przeciwko Ukrainie

Share Button

Szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak stwierdził, że Rosja zaczęła wykorzystywać dopiero ukończony gazociąg NS 2 jako broń wymierzoną w Ukrainę.

Andrij Jermak stwierdził, że Ukraina oczekuje pisemnych gwarancji ze strony swoich partnerów w sprawie kolejnych działań w razie wykorzystania gazociągu przez Rosję jako broni. Jako przykład takich działań podał ceny na gaz według październikowego indeksu TTF, które przewyższyły 700 dolarów za 1000m3.

„Rozmawiamy i pracujemy z naszymi partnerami – z USA, Europą, Niemcami – po to, aby Ukraina otrzymała mechanizm międzynarodowych gwarancji co do tego, że jeśli ten projekt będzie wykorzystany, a jaki my uznajemy nie za ekonomiczny, a patrzymy na niego wyłącznie przez pryzmat naszego bezpieczeństwa narodowego, to będą podjęte jakieś kroki” – powiedział szef Biura Prezydenta Ukrainy.

Dodał, że kwestia ta była omawiana zarówno podczas wizyty Angeli Merkel w Kijowie jak i podczas wizyty prezydenta Zelenskiego w USA. „Dziś Ukraina jest zmuszona wierzyć nie tylko słowom, ale także realnym krokom” – powiedział Andrij Jermak.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com Sztab Generalny WP

Ukraińscy żołnierze ćwiczą na polskich poligonach

W Polsce od 2022 roku funkcjonuje misja szkoleniowa dla Ukrainy Realizowane ćwiczenia obserwował pierwszy zastępca …