sobota, 2 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / USA wzywają Ukrainę do rzetelnego śledztwa ws. śmierci białoruskiego aktywisty
Fot. ukrinform.ua
Fot. ukrinform.ua

USA wzywają Ukrainę do rzetelnego śledztwa ws. śmierci białoruskiego aktywisty

Share Button

Ciało obywatela Białorusi, Witalija Sziszowa, znaleziono w Kijowie, 3 sierpnia rano.

Zaginięcie W. Sziszowa, lidera organizacji „Dom Białoruski”, zgłoszone zostało 2 sierpnia. Dzień później, 3 sierpnia rano, jego wiszące na drzewie ciało zostało znalezione w jednym z parków w stolicy Ukrainy, w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Ukraińska Policja prowadzi śledztwo z artykułu o zabójstwo (art. 115 KK Ukrainy) i zapowiada rozpatrzenie różnych wersji wydarzeń, w tym morderstwa upozorowanego na samobójstwo przez powieszenie.

„Ukraina zrobi wszystko co możliwe, by wyjaśnić tę sprawę: ważne, by ujawnić całą prawdę o tej tragicznej śmierci” – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kuleba.

Z kolei ambasada USA w Kijowie opublikowała na swoim koncie na Twitterze apel o „pełne i rzetelne śledztwo w sprawie przyczyn i okoliczności tej tragicznej śmierci”.

Zdaniem osób bliskich zmarłego, jest nieprawdopodobne by jego śmierć mogła być skutkiem samobójstwa. Wiadomo, że W. Sziszow wyjechał z Białorusi na Ukrainę wobec prześladowań ze strony władz w Mińsku.

Na podstawie: ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …